Serbia nie sprzeda ziemi uprawnej mieszkańcom UE

opublikowano: 29-08-2017, 09:46
aktualizacja: 29-08-2017, 09:48

Serbski parlament przyjął ustawę ograniczającą sprzedaż ziemi uprawnej mieszkańcom Unii Europejskiej. Zrobił to na kilka dni przed otwarciem rynku zgodnie z porozumieniem z 2008 roku.

Parlament przyjął stosunkiem głosów 131-13 ustawę, która pozwala nabyć ziemię uprawną tylko tym mieszkańcom państw Unii Europejskiej, którzy co najmniej od 10 lat mieszkają w Serbii. Do tego będą mogli kupić działkę o powierzchni maksymalnie 2 hektarów. Promotorzy nowego prawa argumentują, że w ten sposób chronią krajowych rolników i zapobiegają przejęciu naturalnych zasobów Serbii przez obcokrajowców.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu

Serbia podpisała w 2008 roku Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską, w którym zobowiązała się do stopniowego usuwania barier handlowych. Przewiduje on m.in., że do 1 września tego roku mieszkańcy Unii Europejskiej mieli uzyskać możliwość nabywania ziemi uprawnej w Serbii.

Prezydent Aleskandar Vucic mówił niedawnp, że ma nadzieję na przygotowanie Serbii do wstąpienia do Unii Europejskiej do 2020 roku.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu