Serbia podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2013 roku

  • Paweł Makosz
opublikowano: 07-04-2022, 13:27

Serbia podniosła swoją główną stopę procentową po raz pierwszy od prawie dekady. Tym samym dołączyła do grupy krajów z Europy Wschodniej, które walcząc z rosnącą inflacją od miesięcy zwiększają koszty pożyczek.

Adobe Stock

W czwartek Narodowy Bank Serbii podniósł jednotygodniową stopę odkupu do 1,5 proc. z rekordowo niskiego poziomu 1 proc. Jest to pierwsza od 2013 roku podwyżka stóp procentowych w republice, w której lutowa inflacja wzrosła do 8,8 proc.

Do podwyżki stóp przyczyniło się wiele czynników. Gwałtownie rosnące ceny towarów zwiększają ryzyko wzrostu inflacji, a serbskie obligacje znalazły się wśród najbardziej dotkniętych w Europie Wschodniej po inwazji Rosji na Ukrainę. Dodatkowo obrona dinara przed deprecjacją wymagała w ciągu ostatnich kilku miesięcy zdecydowanych interwencji banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane