Serbska cerkiew za odzyskaniem Kosowa siłą

PAP
opublikowano: 17-02-2008, 14:22

Przywódca serbskiej Cerkwi prawosławnej uważa, że Serbia powinna zmobilizować armię, uznać Kosowo za "terytorium okupowane" i je odzyskać.

"Deklaracja szefa sztabu generalnego generała Zdravko Ponosza, że armia nie będzie bronić Kosowa, to hańba" - oznajmił w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" biskup Artemije.

"Serbia powinna kupić najnowocześniejszą broń od Rosji i innych państw oraz zaapelować do Rosji o przysłanie ochotników" - powiedział biskup.

Jak zaznaczył, Kosowo "było i zawsze będzie serbskie", a spodziewana lada chwila proklamacja jego niepodległości to "stan czasowej okupacji".

"Wszystko przemija, przeminie więc także okupacja Kosowa" - dodał 73-letni duchowny.

Serbski komentator Boszko Jakszić uważa, że takiej reakcji Artemije należało się spodziewać i w najbliższych dniach dojdzie do kolejnych protestów. "Możemy się spodziewać pełnych wściekłości komunikatów.(...) Zostanie obniżony poziom kontaktów dyplomatycznych z państwami, które uznają nowy kraj na Bałkanach" - napisał Jakszić w prorządowym dzienniku "Politika". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane