Seria słabych danych dołuje indeksy

Marek Wierciszewski
02-07-2010, 00:00

Główne, światowe indeksy przedłużyły wczoraj spadkową serię. Impulsem do kolejnej fali zniżek były informacje o słabej kondycji chińskiego przemysłu. PMI dla Państwa Środka spadł w czerwcu do 52,1 pkt z zanotowanych w maju 53,9 pkt.

W czasie trwania sesji w Europie giełdy próbowały odrabiać straty, jednak publikacja słabych danych makro z USA pogrążyła byki. Zawiódł rynek pracy, in minus zaskoczył obrazujący koniunkturę w przemyśle ISM, a liczba umów na rynku wtórnym nieruchomości spadła w maju o blisko 1/3. Indeksy zareagowały kolejną falą wyprzedaży, a Dow Jones znalazł się na poziomie najniższym od 9 miesięcy. Paradoksalnie spośród parkietów europejskich najmniejszą przecenę notował Madryt. Tamtejszy IBEX 35 odrobił straty wywołane informacją o możliwym obniżeniu ratingu długu Hiszpanii, a pomógł w tym sukces aukcji obligacji rządowych.

W ślad za zniżkującymi rynkami surowcowymi blisko 2 proc traciła Alcoa, a największy na świecie koncern z branży BHP Billiton zniżkował 3,5 proc. Decyzja o rozpoczęciu skupu własnych akcji nie pomogła Google, które w trakcie sesji zniżkowało 2 proc. Od początku roku akcjonariusze spółki odchudzili portfele już o jedną trzecią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Seria słabych danych dołuje indeksy