SES Astra spodziewa się decyzji TVP nt. platformy cyfrowej w ciągu 2-3 miesięcy

ISB
opublikowano: 15-02-2008, 13:36

Operator satelitarny SES Astra spodziewa się w ciągu najdalej 2-3 miesięcy decyzji Telewizji Polskiej (TVP) w sprawie ewentualnego wspólnego utworzenia satelitarnej platformy cyfrowej, wynika z  wypowiedzi prezesa Astra Polska Krzysztofa Surgowta dla agencji ISB. TVP nie komentuje tej wypowiedzi.

"Tak naprawdę rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie platformy już w 2005 roku" - zaznaczył Surgowt. W 2005 roku TVP i SES Astra podpisały umowę na tzw. pojemności satelitarne.

Surgowt zaznacza, że przez platformę cyfrową Astra rozumie nie tylko samą infrastrukturę techniczną, ale również związane z nią narzędzia: system bilingowy, biuro obsługi klienta, call center, marketing, itd. "Mamy więc wachlarz usług bardzo różnego typu. Dopiero całość składa się na to, co my rozumiemy przez platformę cyfrową" - powiedział Surgowt.

Zaznacza, że propozycja jaką SES Astra złożyła TVP zakłada, że Telewizja Polska mogłaby wybrać obszary, które obsłuży sama. Poinformował, że SES Astra złożyła ofertę na prośbę TVP 15 października zeszłego roku. TVP ogłosiła również przetarg na dostawę tzw. multipleksu - systemu służącemu kodowaniu programów i wysyłaniu ich na satelitę, który byłby też niezbędny przy budowie platformy cyfrowej.

"Platforma satelitarna i tylko ona może wreszcie umożliwić TVP wykonywanie jej ustawowego obowiązku. Polega on na udostępnieniu wszystkich swoich kanałów na terenie całego kraju" - uważa Surgowt. Zaznaczył też, że nie da się zbudować naziemnej sieci telewizji cyfrowej, która objęłaby zasięgiem cały kraj. Platforma satelitarna to również jedyna możliwość dla Polski do nadawania programów w nowym standardzie High Definition (HD).

"Astrę interesuje tylko budowanie platformy, która będzie otwarta dla wszystkich polskich nadawców" - deklaruje szef Astra Polska. Oznacza to, że inni nadawcy poza TVP mogliby wprowadzić swoje programy na nową platformę cyfrową. Niektóre z tych programów mogą być kodowane, nawet jeśli za odbiór programów nowej platformy nie będzie opłat podobnych do platform płatnych, operujących już na polskim rynku.

Surgowt przyznał, że w trakcie rozmów prowadzonych z TVP publiczny nadawca rozważał formułę joint-venture, która miałaby zbudować i obsługiwać platformę. Ostatecznie dyskutowany jest model, w ramach którego SES Astra i wyspecjalizowane spółki z jej grupy pełniłyby rolę "usługodawcy" działającego na rzecz TVP i odpowiadającego np. za prawidłowe działanie platformy.

"Proponujemy TVP wspólną inwestycję" - deklaruje Surgowt. Ocenił, że aby stworzyć profesjonalną platformę, trzeba zainwestować w okresie do 10 lat kilkaset milionów euro. Według niego, SES Astra jest zainteresowana analogicznymi projektami w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Z jego wypowiedzi wynika, że firma mogłaby zainwestować w regionie znaczące kwoty w euro w ramach satelitarnych projektów cyfryzacyjnych. Na chwile obecna zainwestowano już kilkaset milionów euro w nowa pozycje orbitalna ASTRA 23.5 Wschód, która jest głównie przeznaczona dla krajów Europy Środkowej, w tym Polski.

"Telewizja Polska nie będzie komentować wypowiedzi prezesa SES ASTRA Pana Krzysztofa Surgowta" - czytamy w oświadczeniu TVP przysłanym do redakcji ISB.

Obecnie na polskim rynku działają trzy platformy cyfrowe. Cyfrowy Polsat posiada ok. 1,5 mln abonentów, Cyfra+ - 950 tys., a najnowsza - platforma "n" ok. 160 tys. abonentów. (ISB)

Marcin Droba

mtd/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane