Sesja spod znaku jednej spółki

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 16-10-2017, 17:25
aktualizacja: 16-10-2017, 17:40

Dzisiaj uwagę inwestorów na GPW skradła jedna spółka. Był nią KGHM, którego akcje wyraźnie zyskiwały przy największych na rynku obrotach. Pozwoliło to przerwać dwudniową spadkową serię, ale bez większego udziału innych spółek, zwyżki głównego indeksu były dość skromne.

W tym tygodniu nastroje inwestorów na rynkach globalnych koncentrować się będą wokół dwóch kwestii. Pierwszą będą doniesienia z Chin, które obejmować będą zarówno dane makroekonomiczne, jak i początek wyczekiwanego XIX Ogólnokrajowego Zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Druga wiąże się z rozpoczętym sezonem wynikowym, w ramach którego swoje raporty publikować będzie spora grupa amerykańskich firm, ale nie tylko. Dzisiaj ważniejszy był ten pierwszy czynnik, a impulsem do jego aktywacji były chińskie dane dotyczące inflacji.

O ile miara cen CPI nikogo nie zaskoczyła, to ceny producenckie rosnąc aż o 6,9% okazały się wyższe niż miesiąc wcześniej oraz oczekiwań na poziomie 6,3%. Pozwoliło to na pewien powrót wiary inwestorów w wyższe poziomy inflacji, a jeżeli dodamy do tego ruch irackiego wojska na tereny zajmowane przez Kurdów, to pojawił się większy popyt na surowce. Szczególnie pozytywnie wyróżniały się notowania miedzi, której cena wyszła na nowe tegoroczne maksima. W ślad za nią drożały akcje KGHM, które gromadząc największe na rynku obroty w kwocie 150 mln zł zamknęły się wyżej o prawie 4,5%. Inne spółki nie poszły śladem miedziowego kongolomeratu, nawet inne spółki wydobywcze nie korzystały na poprawie klimatu na rynkach surowcowych.

Oznaczało to, że indeks WIG20 niespecjalnie kwapił się do większych wzrostów. Zresztą podobnie było w Europie Zachodniej, gdzie wiele informacji z frontu politycznego hamowało zapędy byków. Chodziło głównie o wciąż napiętą sytuację w Hiszpanii, gdzie przywódca Katalonii na żądanie władz centralnych nie określił dzisiaj czy region, którym kieruje oficjalnie ogłosił niepodległość, czy może nie. Z kolei po wyborach w Austrii wzmocnione zostały radykalne ugrupowania, a w regionalnych wyborach w Niemczech porażkę poniosła partia Angeli Merkel, co z pewnością osłabi jej pozycję negocjacyjną w toczących się rozmowach koalicyjnych. Sumarycznie oznaczało to niewielkie zmiany indeksów na Starym Kontynencie, w co dobrze wpisał się wzrost WIG20 o 0,25%. Oznaczało to przerwanie negatywnej passy z końca minionego tygodnia, ale z drugiej strony poziom 2550 pkt. pozostał niezdobyty.                

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane