Sesja z obawami o zyski

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-01-2009, 00:00

Rozpoczęty właśnie w USA sezon publikacji raportów kwartalnych budzi uzasadnione obawy o kondycję i zarobki amerykańskich spółek., Według najnowszych wyliczeń analityków, zyski spółek wchodzących w skład indeksu SP500 prawdopodobnie obniżyły się w ostatnim kwartale minionego roku o 20 proc. To szósty z rzędu kwartał spadku tego wskaźnika. W przypadku przychodów, specjaliści szacują, że zmniejszyły się one dla spółek produkujących surowce o co najmniej 65 proc.

I tak już negatywne nastroje na rynku pogłębiają wypowiedzi członków palestry Fed. Sam Bernanke, szef tej instytucji potwierdził, że dotychczas podjęte działania (np. obniżenie podatków) i wydatkowane pieniądze z kasy państwa (kieszeni obywateli) są raczej niewystarczające. Niepewność parkietu dodatkowo wzmacniały falujące notowania ropy. Ostatecznie indeks DJ spadł, zaś Nasdaq lekko zwyżkował.

Silnie spadały kwotowania General Electric. Według specjalistów z Barclays, kwartalne wyniki firmy będą w dolnej granicy szacowanych widełek. Z kolei agencja Moody’s może obniżyć rating długu GE do "negatywnie".

W sektorze technologicznym powodów do zadowolenia nie mieli akcjonariusze Lexmark Int. Drugi pod względem wielkości producent drukarek w Stanach Zjednoczonych poinformował o silniejszych niż zakładały prognozy spadku przychodów w czwartym kwartale oraz o redukcji 375 etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy