Sesja zakończyła się przewagą zniżek

Marek Druś
15-02-2002, 00:00

Czwartkowa sesja na GPW nie różniła się znacznie od poprzednich z tego tygodnia. Rynek ożywił się jedynie na początku i końcu notowań. Nie spowodowało to jednak większych ruchów indeksów. Po raz kolejny handel skupił się na akcjach zaledwie kilku spółek, ponownie były to TP SA i PKN Orlen.

Zgodnie z oczekiwaniami, sesja rozpoczęła się od wzrostów. Dokładnie tak, jak na poprzednich sesjach siła popytu bardzo szybko się wyczerpała. Kursy większości spółek w niewielkim stopniu oddaliły się od poziomu ostatnich zamknięć. Co gorsza, nie widać było, aby na wycenę papierów przekładały się informacje o wynikach spó- łek, bądź ich najbliższych zamiarach.

Tak działo się w przypadku BRE Banku. Akcje spółki niemal przez całą sesję taniały mimo prognozy 21-proc. wzrostu zysku w tym roku i zapowiedzi skupienia w celu umorzenia 10 proc. jej kapitału akcyjnego. Możliwe, że spadek kursu BRE spowodowała realizacja zysków na akcjach spółki po ostatniej, wyraźnej zwyżce ich ceny.

Rynek tradycyjnie „napędzał” handel akcjami TP SA. Wyraźna zwyżka kursu telekomu oznacza, że giełdowi gracze przestali obawiać się zaskoczenia ewentualnymi słabymi wynikami spółki.

Akcje PKN Orlen, równie chętnie wymieniane jak papiery TP SA, przez niemal całą sesję taniały. Wydaje się, że na rynku trwa wymiana papierów tych inwestorów, którzy zarobili na skoku kursu akcji spółki z przełomu tygodnia, z tymi, którzy liczą na jego wzrost przez NWZA 21 lutego. Rynek nie przejął się w czwartek wiadomością o zgodnie rady nadzorczej na utworzenie joint venture z Basell Europe Holdings, co według doniesień prasowych ma mieć duże znaczenie dla rozwoju działalności spółki na rynku tworzyw sztucznych.

Przez całą sesję taniały udziały Agory. Spółka przedstawiła przed sesją kwartalne wyniki finansowe. Strata 1,9 mln zł zniechęciła inwestorów do kupna papierów, zwłaszcza że w analogicznym okresie poprzedniego roku miała ona 46 mln zł zysku. Nastrojów nie poprawiła także wypowiedź prezes Agory, z której wynika, że nie spodziewa się ona w tym roku wyraźnej poprawy sytuacji na rynku reklamowym. W górę poszła cena AMS. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma się rozstrzygnąć, czy Agora kupi od BBI pakiet jednej trzeciej udziałów spółki. Prezes Rapczyński nie chciała nic na ten temat w czwartek powiedzieć. Wiadomo jednak, że wydawca „Gazety Wyborczej” ma duże plany inwestycyjne oraz pieniądze na ich realizację.

Wyraźnym wzrostem zakończyły sesje papiery Rolimpexu. Spółka zapowiedziała ponad dwukrotny wzrost zysku w 2002 roku przy przychodach na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych.

Staniały papiery niemal wszystkich banków. Poza wspomnianym BRE Bankiem wyraźnymi spadkami kursów wyróżniały się akcje BPH PBK i BIG Banku Gdańskiego. Obie spółki rozczarowały osiągniętymi w zeszłym roku wynikami.

Wśród spółek z branży IT największe wzrosty notowały papiery Prokomu i Interii. W przypadku tej ostatniej inwestorzy liczą na dobre wyniki. W dół poszła cena papierów Computerlandu mimo dobrych wyników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesja zakończyła się przewagą zniżek