Sesję na GPW zdominują telekomy i dane makro zza Oceanu

11-05-2001, 09:42

Czwartkowe zamknięcie sesji na giełdach amerykańskich nie napawa zbytnim optymizmem co do przebiegu piątkowych notowań na GPW. Na wynikach dzisiejszych notowań odbije się zarówno słaba końcówka sesji w USA jak i dobra koniunktura giełd europejskich, wywołana w czwartek niespodziewaną redukcją stóp przez ECB o 25 pkt. bazowych.

Jednak przede wszystkim inwestorzy będą oczekiwać na publikację danych makroekonomicznych w USA. W piątek zostaną opublikowane: wielkość kwietniowej sprzedaży detalicznej, indeks inflacji cen producentów PPI i bardzo istotny wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu w Michigan. Podane wartości mogą wpłynąć na decyzję Alana Greenspana o dalszej redukcji stóp procentowych. Decyzja taka może zapaść już na najbliższym posiedzeniu Fed, które odbędzie się 15 maja i wydaje się, iż oczekiwanie na decyzję dotyczącą redukcji stóp zdominuje najbliższe sesje.

O 14.30 zostanie podany kwietniowy wzrost cen producentów CPI– analitycy oczekują wzrostu o 0,3 - 0,4 proc. przy 0,1 proc. stawki bazowej. Równocześnie zostaną podane informacje o wielkości sprzedaży detalicznej w kwietniu - rynek spodziewa się wzrostu o 0,2 proc. i 0,4 – 0,5 proc. bez samochodów. Istnieją duże szanse na osiągnięcie tych poziomów, gdyż w czwartek kilka sieci detalicznych poinformowało o znacznym wzroście sprzedaży w kwietniu, co wpłynęło na dobre zachowanie indeksu Dow Jones na ostatniej sesji. O 16.00 zostanie podany majowy wskaźnik optymizmu konsumentów Uniwersytetu w Michigan. Szacunki zakładają wzrost o 87.6 – 88,5 pkt. Jeżeli wyniki będą lepsze od oczekiwań analityków można spodziewać się dobrego zakończenia tygodnia zarówno na GPW jak i na głównych giełdach Starego Kontynentu. Jeżeli jednak wskaźniki będą słabe można spodziewać się znaczących spadków. Największe znaczenie będzie miała wielkość inflacji, gdyż może znacząco wpłynąć na czwartkowe decyzje Alana Greenspana.

Do publikacji powyższych danych inwestorzy powinni zachować dużą ostrożność i obroty będą raczej niewielkie. Gorąco może być pod koniec sesji – kierunek zmian wyznaczy makroekonomia największej gospodarki świata.

Podczas piątkowych notowań na szczególną uwagę zasługują na warszawskim parkiecie główne polskie telekomy. Wartość indeksów może podnieśc nocna informacja o propozycji Deutsche Telekom złozonej Elektrimowi w sprawie kupna 3,45 proc. akcji Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator sieci Era) za 400 mln USD. Daje to szansę na duży obrót i spekulacyjny wzrost cen Elektrimu. Inwestorzy zwrócą też uwagę na TP SA, po wczorajszej wypowiedzi Jarosława Bauca, w mysl której że trzeci etap prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA dojdzie do skutku, jednak na zmienionych warunkach finansowych.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesję na GPW zdominują telekomy i dane makro zza Oceanu