Sesje w Europie mogą zacząć się od wzrostów

Browary Żywiec S.A.
opublikowano: 26-02-2003, 08:57

LONDYN (Reuters) - Europejskie giełdy mogą zacząć środowe notowania od zwyżki, ponieważ indeksy na Wall Street nieoczekiwanie odrobiły znaczące spadki pod koniec ostatniej sesji.

Według bukmacherów finansowych w Londynie brytyjski indeks FTSE-100 wzrośnie na otwarciu o 20-30 punktów, niemiecki DAX zyska 30-40 punktów, a francuski CAC-40 podwyższy się o 10-30 punktów.

Jednak inwestorzy będą czekać dziś przede wszystkim na wyniki kolejnych spółek. Największy brytyjski ubezpieczyciel - Aviva, dawniej CGNU, poinformował, że w 2002 roku jego zysk operacyjny spadł do 1,798 miliarda funtów z 1,983 miliarda funtów rok wcześniej, ale zmieścił się w skali oczekiwań. Spółka zdecydował się również ograniczyć dywidendę za ubiegły rok.

We wtorek drugi co do wielkości brytyjski ubezpieczyciel - Prudential wycofał się z wcześniejszej decyzji o zwiększaniu dywidendy powyżej inflacji.

Natomiast szwajcarski koncern farmaceutyczny - Roche Holdings poinformował, że ubiegły rok zakończył rekordową stratą, jednak w 2003 rok spodziewa się dwucyfrowego tempa wzrostu zysku.

Pod presją spadkową znajdzie się znów zapewne holenderska grupa handlowa - Ahold. Jak napisał w środę dziennik Financial Times, spółce grozi dochodzenie w sprawie wykorzystywania poufnych informacji przy obrocie akcjami.

W poniedziałek grupa przyznała się do nieprawidłowości księgowych w amerykańskim dziale, a agencja Moody's obniżyłą jej ocenę wiarygodności kredytowej poniżej poziomu inwestycyjnego.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Browary Żywiec S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesje w Europie mogą zacząć się od wzrostów