Sesje w Europie zakończyły się na plusie

05-04-2004, 19:40

Reuters: Poniedziałkowe notowania w Europie zakończyły się na poziomie najwyższym od czterech tygodni, ponieważ inwestorzy liczą, że zbliżający się sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał przyniesie im dobre wiadomości. Zwyżkę odnotowały wielkie koncerny paliwowe w rodzaju BP i Total, ponieważ ceny ropy wyhamowały zniżkę z ubiegłego tygodnia.

Według analityków, europejskie indeksy szybko mogą wrócić do 20-miesięcznych maksimów osiągniętych na początku marca, przed zamachami w Madrycie, ponieważ ostatnie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że gospodarka rozwija się wreszcie na tyle szybko, by zacząć tworzyć nowe etaty. Część inwestorów obawia się wprawdzie, że spadek bezrobocia w USA może spowodować szybszą niż oczekiwano podwyżkę stóp procentowych przez amerykański Fed, ale według Valerie Plagnol, z paryskiego domu maklerskiego CIC Securities, Fed poczeka z podwyżką przynajmniej kilka miesięcy, zanim nie upewni się, że tendencja wzrostowa jest trwała.

W USA sezon publikacji wyników kwartalnych rozpocznie jutro producent aluminium Alcoa. W Europie wszyscy będą czekać na 16 kwietnia, kiedy to rezultaty poda fińska Nokia.

Indeks Eurotop 300 zyskał 0,74 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,72 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Marcin Gocłowski; RM: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700; warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sesje w Europie zakończyły się na plusie