Sesje w USA pod dyktando posiedzenia władz monetarnych

(Tadeusz Stasiuk)
12-12-2006, 22:08

Rynkowi guru z FOMC nie powiedzieli nic nowego. Nie wykluczyli kolejnych podwyżek stóp. To nie dało podstaw do wzrostu indeksów w USA.

Wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach zdominowało oczekiwanie na wieczorną decyzję władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. I choć mało kto spodziewał się innej decyzji, niż utrzymania dotychczasowego poziomu stóp, znacznie ważniejsze miało być to, co powie FOMC odnośnie przyszłości największej gospodarki świata. Niestety, rynkowi guru nie powiedzieli nic nowego. Co prawda zaznaczyli, że możliwe są dalsze podwyżki, ale nie powołali się na inne czynniki niż dotychczas.

To nie poprawiło i tak nienajlepszych nastrojów. Liczono bowiem na jakieś sugestie odnośnie poluzowania polityki monetarnej. Humorów graczy nie były w stanie odmienić nawet bardzo dobre dane makro i indeksy tkwiły poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. Po dotarciu informacji o stopach pojawił się w końcu popyt, ale jego potencjał był bardzo słaby. Ostatecznie indeks DJ IA stracił 0,10 proc. Jeszcze gorzej było na rynku technologicznym, gdzie Nasdaq Composite osłabł o 0,46 proc.

Nieoczekiwanie deficyt handlowy USA spadł w październiku aż do 58,9 mld USD. Ekonomiści byli mniejszymi optymistami i zakładali jego poziom na 63 mld USD. To jednak tylko jedna figura ekonomiczna, wiele innych jest mniej pozytywnych, a większość całkowicie niejednoznacznych.

Gwiazdą sesji zostały walory Sabre Holdings. Kurs akcji momentami zwyżkował ponad 5 proc. Firma poinformowała, że pozytywnie odniosła się do propozycji przejęcia jaką złożyły dwa fundusze private equity Silver Lake Partners i Texas Pacific Group. Wartość transakcji oszacowano na 5 mld USD.

W prestiżowej średniej Dow Jones silnie zniżkowały papiery Caterpillar, największego producenta sprzętu budowlanego. Deprecjacja została wymuszona nienajlepszą prognozą wzrostu sprzedaży na przyszły rok opublikowaną przez konkurenta – AGCO.

Zadowoleni po sesji mogli być natomiast posiadacze akcji Texas Instruments, potentata rynku producentów mikroprocesorów do telefonów komórkowych. Analitycy JP Morgan podnieśli rekomendację dla tych walorów.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sesje w USA pod dyktando posiedzenia władz monetarnych