Sesje w USA zakończyły się dużymi zwyżkami

17-05-2001, 07:53

NOWY JORK (Reuters) - Środowe sesje w USA zakończyły się gwałtowną zywżką obu głównych indeksów. Inwestorzy z pewnym opóźnieniem uznali, że kolejna, piąta już w tym roku obniżka stóp procentowych przez Fed ożywi amerykańską gospodarkę.

"Nauczeni doświadczeniem inwesotrzy zaczęli kupować akcje, bo historia pokazuje, że taka seria redukcji stóp musi przynieść zwyżkę na rynku akcji w perspektywie sześciu - dziewięciu miesięcy" - powiedział George Rodriguez, dyrektor domu maklerskiego Guzman & Co.

Dow Jones wzrósł o 3,15 procent i zamknął się na poziomie 11.215,92, zamykając się powyżej psychologicznej granicy 11.000 punktów po raz pierwszy od 14 września ubiegłego roku.

Nasdaq Composite zyskał 3,88 procent i zamknął się na poziomie 2.166.42 punkta.

Nastroje inwestorów poprawiły zapowiedzi polepszenia sytuacji płynące z kilku spółek zarówno "starej" jak i "nowej gospodarki". Dodatkowo ucieszyły ich dane o kwietniowej inflacji w USA, która była niższa niż zakładano.

Departament Pracy poinformował, że ceny wzrosły w tym okresie o 0,3 procent, wobec 0,4 procent zakładanych przez ekonomistów. Analitycy uważają, że niska inflacja pozwoli bankowi centralnemu na dalsze obniżanie stóp procentowych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesje w USA zakończyły się dużymi zwyżkami