Sesję zdominowały telekomy i banki

Paweł Kubisiak
opublikowano: 01-08-2001, 00:00

Sesję zdominowały telekomy i banki

Przebieg wtorkowej sesji ustaliły na otwarciu — TP SA i Elektrim. Już od otwarcia spółki zaczęły spadać, co pociągnęło w dół indeksy warszawskiej giełdy, które nie zdążyły do końca dnia odrobić całkowicie strat. Przyczyną spadków były obawy o najbliższą przyszłość warszawskich blue chipów, zwłaszcza o dalsze posunięcia ich francuskich akcjonariuszy: France Telecom i Vivendi.

Poza sektorem telekomunikacyjnym dużym popytem cieszyły się akcje EFL w związku z umową pomiędzy Leszkiem Czarneckim i Credit Agricole. Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji, dzięki czemu mniejszościowi akcjonariusze również będą mogli sprzedać akcje.

Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło akcjom BRE Banku, który we wtorek został mocno przeceniony po ostatnich wzrostach. Akcje banku kupowali ostatnio członkowie zarządu, co zachęciło też drobnych inwestorów. Do tej pory inwestorzy obawiali się kupować papiery BRE, uważając, że prowadzi on bardzo niepewną pod względem dochodów działalność inwestycyjną, nie rekompensując jej stabilnymi zyskami z działalności detalicznej. Teraz jasno określone plany rozwoju na tym rynku zachęciły przynajmniej tych, którzy w papiery BRE chcą inwestować długoterminowo.

Nieznaczną stratę zanotował PKN Orlen, po tym jak WZA Nafty Polskiej, zaakceptowało strategię sprzedaży pakietu 17,58 proc. akcji koncernu partnerowi strategicznemu. Zakupem pakietu akcji PKN Orlen zainteresowane są węgierski koncern MOL i austriacki OMV.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy