Czytasz dzięki

Sezon raportów nie porwał rynku

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 12-05-2008, 07:31

Rezultaty spółek z I kwartału są lepsze niż rok temu. Analitycy dobrze je oceniają. Tylko giełda nie chce rosnąć.

Za nami pierwsza tura raportów kwartalnych. Opublikowały je już 103 spółki (nie licząc banków). Ich zsumowane przychody były o ponad 7 proc. lepsze niż przed rokiem, a zysk netto o 15 proc. Większość firm poprawi- ła obie pozycje rachunku wyniku.

— Generalnie wyniki wyglądają przyzwoicie. Duże spółki osiągnęły rezultaty zgodne z prognozami analityków. Wśród mniejszych firm sporo było miłych zaskoczeń, choć nie obyło się bez wpadek — mówi Mirosław Saj, analityk DnB Nord.


Giganci nie zawodzą…
Analitycy chwalą banki, instytucje uznawane za barometr koniunktury gospodarczej.

— Banki potwierdziły dobrą kondycję całego sektora. Dzięki wzrostowi rynkowych stóp procentowych rósł wynik odsetkowy. W I kwartale nadal wzrastał wynik na działalności bankowej, ale w kolejnych dynamika może już spadać — mówi Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Nie zawodzą także inne spółki z WIG20.

— Wyniki KGHM były nieznacznie powyżej przewidywań rynku dzięki rekordowo wysokim cenom miedzi. Spółka powinna osiągnąć dobre rezultaty także w II kwartale. Pozostałe firmy, prowadzące działalność opartą na rynku surowców (PKN Orlen, Grupa Lotos oraz NWR) również chcą pokazać dobre wyniki w I i II kwartale — prognozuje Rafał Salwa, niezależny analityk.


…indeksy owszem
Jednak dobre wyniki nie zdołały poderwać naszego rynku do wzrostów. Prezentacja raportów największych blue chipów (PKO BP, Pekao i KGHM) przypadła na czwartek. Mimo to finisz tygodnia nie była najlepszy. W czwartek WIG20 stracił 1,1 proc., w piątek 0,25 proc.

— Na rynku panuje niepewność. Inwestorzy podchodzą do akcji selektywnie, a trend na naszej giełdzie cały czas wyznacza zachowanie rynków globalnych — mówi Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

— W przypadku dużych spółek prezentacja wyników wywołała realizację zysków. Bardziej selektywne było podejście do mniejszych. Sporym wzrostem zostały nagrodzone spółki, które wybiły się ponad przeciętność — dodaje Mirosław Saj.


Warto się starać
Mimo marazmu na giełdzie warto się starać. Przekonała się o tym HTL-Strefa, której akcje w tydzień zdrożały o 26 proc. Producent nakłuwaczy zrobił wiele, by zrehabilitować się po wpadce z ubiegłorocznymi prognozami. W I kwartale przychody wzrosły o 83 proc., a zysk netto o 53 proc. Błysnął także City Interactive i jego akcje wyraźnie zdrożały. Producent i dystrybutor gier bardzo szybko rozwija się organicznie i do tego dokonuje przejęć.

Można także pozytywnie zaskoczyć rynek, wykazując gorsze wyniki niż przed rokiem, jak Mondi. W I kwartale producent wyrobów papierowo-celulozowych zmagał się z rosnącymi cenami makulatury i silnym złotym. Zyski mocno spadły. Mimo to po prezentacji wyników kurs Mondi zaczął się wspinać w górę, bo zyski były lepsze od spodziewanych. Od 25 kwietnia kurs spółki wzrósł o blisko 20 proc.

Rynek docenia, ale też karze. W I kwartale wyraźnie z tonu spuściły DM IDM SA i Grajewo (patrz infografika). Kursy poszły w dół. W ubiegłym tygodniu jedną z najbardziej przecenionych spółek była Prima Moda. Nie udał się jej pierwszy kwartał — zanotowała znacznie większą stratę niż przed rokiem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane