Sezon wyników krajowych spółek służy funduszom akcji

Anna Borys
opublikowano: 15-02-2008, 00:00

W ostatnim tygodniu większość funduszy akcji krajowych pokazuje dobre wyniki. Najwyższą stopę zwrotu w okresie od 5 do 12 lutego wypracował Allianz Subfundusz Allianz Budownictwo 2012. Jego klienci zyskali 5,4 proc. Lider zostawił w tyle pozostałych konkurentów. Wartość jednostki inwestycyjnej numeru dwa w poprzednim tygodniu wzrosła zaledwie o 3,4 proc. Chodzi o ING Średnich i Małych Spółek. Podium zamyka ING Parasol subfundusz Akcji Plus. Fundusz wypracował wynik na poziomie 3,4 proc.

Warto zauważyć, że pierwsze siedem miejsc w ostatnim tygodniu zajmują produkty dwóch towarzystw — ING i Allianz. Nie wszystkie fundusze wyszły jednak na plusie w tym okresie. Najsłabiej zachowywał się UniFundusze subfundusz UniMaxAkcje. Wartość jego jednostki inwestycyjnej zjechała o 2,79 proc. W sumie aż 11 funduszy wypracowało wynik ujemny.

Zatem wygląda na to, że sezon wynikowy krajowych spółek pomaga funduszom. Jednak trudno im osiągnąć lepsze wyniki od rynku. Między 5 a 12 lutego nasza giełda zyskała 3,1 proc. Najszybciej rósł indeks blue chipów. WIG20 podskoczył w tym czasie o 3,9 proc. To może świadczyć o tym, że fundusze wciąż są niepewne jutra i nadal mają duży udział gotówki w aktywach. Niewykluczone jednak, że po dobrych wynikach zarządzający będą chcieli dokupić papiery pozytywnie wyróżniających się spółek.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane