Sezon wyników ma pierwszych bohaterów

Maciej Zbiejcik
06-11-2009, 00:00

Lotos, Netia, Handlowy i Vistula to spółki, które zaskoczyły inwestorów zyskami wyższymi od rynkowych prognoz. Na razie to jednak wyjątki

Sezon wyników na warszawskiej giełdzie się rozkręca. Po ostatnich spadkach na giełdach całego świata były obawy, że dobre wieści zostaną zlekceważone przez inwestorów, a rynki skupią się na złych. Mimo to rynek docenił firmy za dobre i bardzo dobre wyniki z III kwartału. W ostatnich dniach to takie spółki były bohaterami sesji.

Wczorajszy dzień należał do Grupy Lotos, której akcje po opublikowaniu znacząco lepszych wyników od oczekiwań rosły w trakcie sesji nawet ponad 3 proc. Bardzo dobrze w III kwartale radził sobie sektor rafineryjny. Mimo słabych warunków makroekonomicznych Lotos wypracował bardzo dobry wynik, nawet po oczyszczeniu go z wpływu przeszacowania zapasów ropy (więcej o wynikach Lotosu na s. 12).

W czwartek z dobrych wyników mogli cieszyć się także akcjonariusze Netii. Telekom pochwalił się zyskiem operacyjnym oraz netto powyżej rynkowych oczekiwań. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na wynik miała transakcja jednorazowa w postaci zysku na sprzedaży pierwszej transzy sprzętu transmisyjnego dla P4 (5,3 mln zł). Bardzo cenne dla inwestorów w obecnych czasach jest podwyższenie prognozy zysku EBITDA na cały 2009 r.

W środę sezon wyników zainaugurowały banki i od razu błysnął Bank Handlowy. W trzecim kwartale instytucja finansowa wypracowała zysk netto 285 mln zł. Taki wynik przekroczył oczekiwania rynku o 55-65 mln zł. To głównie efekt niższych odpisów na ryzyko, ale wspomnieć trzeba też o dobrym wyniku prowizyjnym oraz obniżeniu kosztów działalności. To wystarczyło, by akcje Banku Handlowego należały w środę do najszybciej rosnących na rynku.

Raport Vistuli rynek także potraktował jako okazję do zakupów. Grupa zanotowała zyski, które na dodatek okazały się wyższe o kilkanaście procent, niż oczekiwano. To dobry znak na koniec roku, który w branży odzieżowej i jubilerskiej jest okresem żniw. Nie czekając na to, kurs Vistuli zaczął wyraźnie piąć się w górę.

W tym tygodniu wyniki opublikowało już kilkadziesiąt spółek. Nie brakowało bardzo dobrych raportów. Na razie trudno jednak powiedzieć, czy cały sezon będzie udany. Wiele giełdowych spółek w trudnych czasach nadal nie jest w stanie osiągnąć dodatniego wyniku w działalności operacyjnej. Niepokojącym sygnałem są też spadające przychody. Z raportów, które ukazały się w tym tygodniu, przekonaliśmy się, że blisko połowa spółek zanotowała spadek sprzedaży. Główny problem to spadek marż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sezon wyników ma pierwszych bohaterów