Sezon wyników nie pomógł indeksom

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-11-2009, 00:00

Sezon wyników w pełni, a miniony tydzień na giełdzie należał do najsłabszych w ostatnich miesiącach. Wszystkie indeksy zakończyły go na wyraźnym minusie. Były jednak spółki, które w minionym tygodniu, idąc pod prąd, wykazały się nawet dwucyfrową stopą zwrotu. Zasłużenie. Chodzi o Jutrzenkę i Ergis-Eurofilms. Pierwsza, dzięki wstępnym szacunkom wyników z III kwartału, dała sygnał rynkowi, że można na nią liczyć. Druga już opublikowała dobre wyniki z III kwartału. Dzieki temu kursy Jutrzenki i Ergisu w ubiegłym tygodniu zyskały po kilkanaście procent.

Wzrost kursów Jutrzenki oraz Ergis-Eurofilms to dowód, że inwestorzy czekają na dobre wieści ze spółek. Jeśli je dostaną, to chętnie nagradzają takie firmy. Szansa na kolejne wyróżnienia będzie także w tym tygodniu, bo sezon wyników z III kwartału dopiero się rozkręca. Na kogo w najbliższych dniach zwrócić uwagę? Szanse na wykazanie się dużą dynamiką wzrostu ma Energomontaż Płn., którego raport poznamy już dziś. Analitycy DM PKO BP zakładają wzrost przychodów, licząc rok do roku (r/r), o 46 proc., a zysku netto o 217 proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę na szczegóły raportu. "Na wynik operacyjny oraz netto duży wpływ mieć będzie zdarzenie o charakterze jednorazowym, czyli umorzenie części zobowiązań w wyniku zakończenia układu" — piszą analitycy DM PKO BP w raporcie z prognozami kwartalnymi.

Dużego wzrostu zysku netto można spodziewać się po TVN (raport w czwartek). Analitycy Millennium DM obstawiają, że może to być ponad 400 proc. w ujęciu r/r. DI BRE Banku prognozuje wzrost przekraczający nawet 900 proc. Duże znaczenie ma była niska baza porównawcza. Spółka zyska też sporo na umocnieniu złotego, jednak zyski operacyjne mogą być już niższe niż rok temu. "Silny spadek wyniku skonsolidowanego EBIT będzie efektem konsolidacji platformy cyfrowej n, która zanotuje, naszym zdaniem, stratę operacyjną, taką samą jak w II kwartale (52,2 mln zł). Strata może być jeszcze większa, gdyż platforma zakupiła nowe kanały, a w sezonie wakacyjnym nie mogła liczyć na wzrost liczby abonentów" — piszą analitycy Millennium DM w raporcie o wynikach kwartalnych. Ich zdaniem, dzięki różnicom kursowym w związku ze spadkiem kursu EUR/PLN spółka zaksięguje 78 mln zł. Odsetki od kredytów — 48 mln zł.

W czwartek powinniśmy przekonać się, jak Grupa Lotos zamienia straty z III kwartału 2008 roku w zyski. Nie będzie to miało jednak wiele wspólnego z działalnością podstawową. "Spodziewamy się aż 472 mln zł zysku netto, co będzie przede wszystkim efektem różnic kursowych z przeszacowania kredytów (+437 mln zł), zysku na transakcjach zabezpieczających kurs walutowy (41 mln zł) oraz strat na hedgingu stopy procentowej (-30 mln zł)" — szacują analitycy DI BRE Banku.

W tym tygodniu wyniki opublikują dwa banki. Ta branża nadal będzie w centrum uwagi inwestorów. W środę poznamy raporty BRE Banku i Banku Handlowego. Inwestorzy mają jeszcze w pamięci straty BRE Banku w II kwartale. Na co mogą liczyć teraz? "Trzeci kwartał będzie znacznie lepszy dla BRE Banku niż rezultaty z pierwszego półrocza. Wzrost wolumenów przy niewielkiej presji na marże sprawia, że oczekujemy wzrostu wyniku odsetkowego o 12,6 proc. Także wynik z tytułu prowizji powinien być wyższy (+9 proc. r/r). Niewielki wzrost kosztów działalności (2,6 proc. r/r) przy znacznie niższych odpisach na rezerwy niż w pierwszym półroczu sprawi, że wynik netto banku będzie dodatni i wyniesie 69,5 mln zł (-65,7 proc. r/r)" — prognozują analitycy Millennium DM.

Bank Handlowy może być jednym z nielicznych banków, którego zysk netto w III kwartale okaże się wyższy niż rok temu. "Istotnym czynnikiem wspierającym wyniki z III kwartału będzie 118 mln zł dodatnich korekt rozliczeń podatków za lata 2005-08. Kwota ta istotnie wpłynie na wyniki z całego roku (27 proc. naszej dotychczasowej prognozy na cały 2009 r.). Zwiększy to istotnie potencjał dywidendy za 2009 r. W najbliższym czasie zrewidujemy prognozy na 2009, by uwzględnić tę kwotę — czytamy w raporcie DI BRE Banku.

-0,51%

O tyle w ubiegłym tygodniu potaniały akcje Jutrzenki.

1,35%

A o tyle poszła w górę wycena Ergisu. Wynik byłby dużo lepszy, gdyby nie spadki w piątek.

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy