"Sezon wyników przyniesie korektę"

  • Marcin Kiepas
04-01-2013, 08:01

W przyszłym tygodniu rozpocznie się sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street.

Tradycyjnie otworzy go koncern Alcoa, ale wysyp raportów nastąpi w trzecim i czwartym tygodniu stycznia. Zgodnie z szacunkami FactSet, zyski spółek z indeksu S&P500w IV kwartale 2012 r. wzrosły o 2,7 proc. r/r, po tym jak w ostatnim kwartale 2011 r. dynamika sięgnęła 10,6 proc.

Dotychczas 120 spółek z indeksu amerykańskich wyników opublikowało prognozy. Jak podlicza FactSet, 73 proc. spodziewa się zysków niższych niż rynkowy konsensus. Niemiłą niespodziankę sprawiły tu spółki technologiczne, wśród których aż 91 proc. prognozuje niższe zyski. Uwagę zwraca zwłaszcza Apple. Spółka może pokazać spadek zysku na akcję w relacji rocznej po raz pierwszy od ponad 9 lat. Siedem z 10 sektorów prognozuje wzrost zysków. Liderem jest tu sektor finansowy (wzrost na poziomie 16,3 proc.), a najsłabiej wypadają przemysł (-4,5 proc.) oraz sektor technologiczny (-2,7 proc.).

Ta różnica oczekiwań rynku w stosunku do tego, co prognozują same spółki, sugeruje, że zbliżający się sezon publikacji wyników może stać się dla globalnych rynków akcji potencjalnym impulsem do realizacji zysków. Sądzę więc, że po tygodniu zwyżek czeka nas korekta, i to dłuższa, bo najpierw wywołana wynikami, a później obawami o amerykański budżet i wyniki wyborów we Włoszech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Sezon wyników przyniesie korektę"