Sezon wyników w centrum uwagi

Kamil Koprowicz
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

W najbliższych dniach inwestorzy będą szukali inspiracji w raportach spółek z Wall Street. Wpływ na rynek będą miały również dane z USA

Po nerwowych sesjach w ostatnim tygodniu światowe giełdy potrzebują impulsu do zwyżek. Analitycy nie oczekują przełomu.

— Nie spodziewam się szybkiej poprawy nastrojów na światowych rynkach, możemy nastawiać się jedynie na symboliczne odbicia czołowych indeksów. Oczekuję lekkiego wzrostu amerykańskiego indeksu S&P500, do 1350 pkt na koniec tygodnia — mówi Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

Zdaniem analityka, polska giełda będzie poruszała się w tym samym kierunku co rynki zagraniczne, a WIG20 ma szanse na powrót w okolice 2200 pkt. Słabszego rynku oczekuje Sobiesław Kozłowski z DM Raiffeisen Banku.

— Rośnie ryzyko zejścia WIG20 do 2100 pkt — uważa Sobiesław Kozłowski.

Ryzykowne wyniki

Duży wpływ na rynki będą miały wyniki kwartalne spółek z USA. W najbliższych dniach raporty przedstawią m.in. Citigroup (dzisiaj), Coca-Cola, Intel, Yahoo (wtorek), Bank of America (środa) i GE (piątek).

— Duży wpływ na kierunek indeksów będą miały zwłaszcza wyniki Bank of America. Według prognoz, zysk netto skorygowany o czynniki jednorazowe ma wynieść 15 centów na akcję — dodaje Sobiesław Kozłowski, analityk DM Raiffeisen Banku. W II kwartale 2011 r. bank zanotował najwyższą w historii stratę netto — 90 centów na akcję. Skorygowany zysk netto na akcję wyniósł 33 centy.

Sprzedaż w USA może zaskoczyć…

Wśród danych uwagę inwestorów przykują wartości indeksu Instytutu ZEW w Niemczech i odczyty wskaźników z USA. Dzisiaj rynek pozna dynamikę sprzedaży detalicznej w USA. Raport ma duże znaczenie dla oceny bieżącej i przyszłej sytuacji gospodarczej. Ekonomiści i analitycyoczekują wzrostu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

— Spadek na rynku surowców, który przekłada się pośrednio na ceny towarów i usług, może pchnąć czerwcową sprzedaż w górę — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

…a nastroje w Niemczech będą słabsze

Najważniejszym wydarzeniem we wtorek będzie publikacja niemieckiego indeksu instytutu ZEW. To wskaźnik wyprzedzający, który powstaje na podstawie badań przeprowadzonych wśród ekspertów z branży finansowej. Specjaliści oceniają perspektywy gospodarki na najbliższe pół roku. W ostatnich miesiącach indeks ZEW notował znaczne spadki. Teraz rynek oczekuje wyniku w okolicach minus 23 pkt.

— Indeks ZEW może rozczarować, pogorszenie nastrojów w Niemczech widać po ostatnich wynikach wskaźników PMI dla przemysłu — mówi Sobiesław Kozłowski.

Również we wtorek warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej w USA. Rynek oczekuje wzrostu o 0,4 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Bez fajerwerków

Tego samego dnia Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej USA, przedstawi raport półroczny na temat polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu.

— Nie spodziewam się przełomowych informacji w przemówieniu. Jednak reakcje inwestorów w trakcie takich sesji bywają nerwowe. Na rynku możemy obserwować podwyższoną zmienność — mówi Marcin Niedźwiecki.

W czwartek warto zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Rynek oczekuje wzrostu z 4,55 mln do 4,65 mln sztuk. Inwestorzy będą również obserwować liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i wynik indeksu FED z Filadelfii. W zeszłym tygodniu liczba nowych bezrobotnych spadła do 350 tys. osób, najlepszego wyniku od marca 2008 r. Mimo to analitycy nie oczekują poprawy.

— Najbliższe miesiące nie przyniosą gwałtownego pogorszenia, ale tempo tworzenia miejsc pracy w USA nadal pozostanie skromne. Dynamika wynagrodzeń jest na niskim poziomie, co nie sprzyja poprawie na rynku pracy — mówi Łukasz Wróbel. Ostatnie wyniki indeksu FED z Filadelfii (spadek z 8,5 pkt do minus 16,6 pkt w ciągu dwóch miesięcy) wskazują na spowolnienie w sektorze przetwórczym okręgu. Teraz rynek oczekuje lekkiej poprawy.

Kalendarium

Poniedziałek

USA — sprzedaż detaliczna

Wyniki sprzedaży w USA mogą być lepsze ze względu na spadek cen surowców i energii.

Wtorek

Niemcy — indeks instytutu ZEW

Eksperci lepiej oceniają obecną sytuację gospodarki Niemiec niż jej perspektywy.

USA — dynamika produkcji przemysłowej

Na podstawie wskaźnika można ustalać perspektywy gospodarcze i szacować tempo wzrostu PKB w USA.

USA — raport na temat polityki monetarnej

Słowa Bena Bernankego, szefa Fedu, mogą zmienić nastroje na rynkach.

Środa

Wall Street

Raporty opublikują Bank of America, BNY Mellon, Honeywell.

Czwartek

USA — wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks Filadelfia FED.

Kolejne dobre dane z rynku pracy mogą wzbudzić dyskusje o kondycji rynku pracy w USA. Inwestorzy oczekują lekkiej poprawy nastrojów sektora przetwórczego.

Piątek

USA

Wyniki kwartalne przed sesją publikują General Electric i Xerox.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy