Sezonowy wzrost popytu na złoto w Indiach

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 18-10-2021, 10:14

Po świetnej większości poprzedniego tygodnia, zwłaszcza sesji w środę, miniony piątek na rynku złota przyniósł duże przeceny. Dzisiaj są one kontynuowane, aczkolwiek dynamika spadków jest niższa, a notowania złota zatrzymały się na wsparciu w okolicach 1763 USD za uncję.

Zapowiedzi zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko) oraz siła dolara nie sprzyjają wzrostom notowań złota. Niemniej, na rynku pojawił się krótkoterminowo pozytywny czynnik w postaci zwiększonego popytu na złoto w Indiach. To czynnik sezonowy, bowiem na ogół właśnie w okresie od września do grudnia w tym kraju ma miejsce wzmożona sprzedaż kruszcu, powiązana z sezonem weselnym oraz hinduskimi świętami, takimi jak Dussehra oraz Diwali.

O ile jeszcze w poprzednim roku sytuacja była na indyjskim rynku trudna, to już w bieżącym roku sezonowy popyt na złoto ma szansę powrócić do poziomów sprzed pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane