SferaNET uruchomiła pierwszą w Polsce komercyjną instalację WiMAX

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-08-2005, 19:01

Pierwszą w Polsce komercyjną instalację WiMAX uruchomił w Bielsku-Białej operator telekomunikacyjny SferaNET. Instalacja umożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu w zasięgu 30 km od nadajnika umieszczonego w centrum miasta - poinformował operator w piątkowym komunikacie.

Pierwszą w Polsce komercyjną instalację WiMAX uruchomił w Bielsku-Białej operator telekomunikacyjny SferaNET. Instalacja umożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu w zasięgu 30 km od nadajnika umieszczonego w centrum miasta - poinformował operator w piątkowym komunikacie.

    SferaNET zapowiada, że w najbliższych tygodniach zasięg sieci WiMAX wzrośnie do 50 km, dzięki przeniesieniu nadajnika na komin Elektrociepłowni Bielsko-Biała.

    Na razie z dostępu do internetu poprzez sieć WiMAX korzystają instytucje i firmy, ale SferaNET zapowiada, że będzie chciała także uruchomić usługę bezprzewodowego dostępu do internetu dla klientów indywidualnych.

    WiMAX to technologia zapewniająca m.in. bezprzewodowy dostęp do internetu drogą radiową, charakteryzuje się dużą szybkością transmisji danych, nawet do 70 Mb/s.

    Wykorzystanie technologii WiMAX zapowiedział w ubiegłym tygodniu także inny operator telekomunikacyjny - Netia, po tym jak dwie spółki od niej zależne (Netia Globe i Netia Świat) wygrały przetarg na częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz.

    "Ogólnopolski zasięg częstotliwości uzyskanych w postępowaniu przetargowym pozwoli Netii na szybką i kosztowo efektywną ekspansję geograficzną na obszarach wykraczających poza zasięg istniejącej sieci stacjonarnej Netii" - poinformowała spółka w komunikacie.

    SferaNET jest regionalnym operatorem telekomunikacyjnym, działającym od 2003 roku, świadczącym usługi dostępu do internetu i telefonii internetowej VoIP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane