Sfinansuj studia na raty albo z dużą pomocą Unii

DCZ
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Studia podyplomowe i MBA sporo kosztują. Pół biedy, gdy płaci za nie pracodawca. Ale skąd wziąć pieniądze, gdy inwestujemy sami w siebie.

Studia podyplomowe i MBA sporo kosztują. Pół biedy, gdy płaci za nie pracodawca. Ale skąd wziąć pieniądze, gdy inwestujemy sami w siebie.

Przedstawiciele uczelni twierdzą, że rzadko pracodawcy w całości opłacają studia swoich pracowników. Najczęściej inwestują w nich, pokrywając tylko część kosztów nauki.

— Podczas zajęć szybko można się zorientować, który słuchacz płaci za studia, a który nie albo pokrywa tylko mniejszą część kosztów. Ci pierwsi nie opuszczają zajęć i są bardziej wymagający w stosunku do wykładowców — zauważa prof. Piotr Płoszajski, prorektor Szkoły Głównej Handlowej (SGH).

Na ogół uczelnie rozkładają płatności na raty. Co najmniej dwie, ale na przykład w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu można płacić w 10 (bez odsetek) lub 12 ratach (z odsetkami). Z kolei warszawska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Koźmińskiego udziela 10 proc. zniżki tym, którzy wcześniej kończyli inne studia na tej uczelni. Natomiast możliwość studiowania za darmo mają zwycięzcy konkursów. Koźmiński organizuje np. taki konkurs z TVN Med. — nagrodą są specjalistyczne studia MBA dla kadry medycznej. W lepszej sytuacji są uczestnicy Polsko-Niemieckiego Programu MBA na poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Mogą się ubiegać o stypendia Klubu Rotariańskiego (jednorazowa pomoc od 1500 EUR) lub fundacji Gemeinnuetzige Herite —Stiftung (10 miesięcznych wypłat po 715 EUR).

W finansowaniu studiów podyplomowych i MBA pomaga Unia Europejska. Jest wśród nich sporo kierunków biznesowych. Najbardziej oblegane studia, finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, to zarządzanie przedsiębiorstwem, projektami, zasobami ludzkimi, finansami i środkami UE.

Przykładów dobrego wykorzystania unijnych pieniędzy nie brak. SGH prowadzi 11 kierunków, w tym prestiżowe MBA, na których współpracuje z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości i Fundacją Rozwoju Edukacji Menedżerskiej. Pozwala to na dofinansowanie studiów ponad 1000 osób.

Można też jeszcze skorzystać ze studiów dofinansowanych ze starej transzy środków unijnych. Ich lista znajduje się na stronie www.inwestycjawkadry.pl. Ale od jesieni zasady korzystania ze studiów finansowanych przez Unię zmienia się. Dotąd takie studia podyplomowe mogły podejmować tylko osoby wydelegowane przez pracodawcę lub właściciela firmy. Od jesieni to ograniczenie zniknie. Na dotowane studia podyplomowe będzie mógł się wybrać każdy, kto zechce. Warunkiem będzie udokumentowanie zatrudnienia i sfinansowanie 20 proc. kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu