Sfinks nie zachwycił inwestorów wynikami

WIS
15-02-2008, 00:00

Spółka z branży gastronomicznej ma za sobą kiepski rok. Prognozuje jednak potrojenie zysku netto w tym roku.

Spółka z branży gastronomicznej ma za sobą kiepski rok. Prognozuje jednak potrojenie zysku netto w tym roku.

Kurs akcji Sfinksa na wczorajszej sesji giełdowej spadł o ponad 3 proc., po podaniu słabych wyników finansowych w 2007 r. Jego skonsolidowany zysk netto w ubiegłym roku zmniejszył się o ponad 70 proc — z 12 mln zł do 3,35 mln, wobec 2006 r. W tym samym czasie sprzedaż grupy wzrosła do 184 mln zł ze 156 mln.

Spadek kursu byłby zapewne jeszcze większy, gdyby nie fakt, że Sfinks obiecuje inwestorom potrojenie zysku netto w 2008 r. (z 3,35 mln zł do 10 mln). Ma w tym pomóc m.in. otwarcie co najmniej 30 restauracji i poprawa efektywności kosztowej.

Optymizm inwestorów może jednak studzić wynik IV kw. 2007 r. Sfinks zanotował bowiem wówczas blisko 3 mln zł straty netto, wobec 2,7 mln zł zysku rok wcześniej.

Zarząd spółki tłumaczy, że jej strata w IV kw. wynika m.in. z poniesienia kosztów związanych z założeniem spółek zależnych w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Jest to element planu ekspansji międzynarodowej, którego celem jest osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku gastronomicznym w środkowej Europie. W latach 2008-11 spółka chce zwiększyć liczbę restauracji w regionie ze 120 do 320.

To jednak wcale nie znaczy, że można się spodziewać dużej poprawy wyników już w tym kwartale.

— Niestety, w branży gastronomicznej okres od października do lutego jest zawsze słabszy. Ruch w interesie zaczyna się na dobre od marca — mówi Jarosław Turkowiak z firmy Farutex, specjalizującej się w zaopatrywaniu gastronomii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sfinks nie zachwycił inwestorów wynikami