SG: Krok Hausnera może zapowiadać poluzowanie polityki fiskalnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2005, 11:54

Analitycy Societe Generale nie wykluczają, że wystąpienie wicepremiera i ministra gospodarki Jerzego Hausnera z SLD może oznaczać wzrost napięcia na tle polityki fiskalnej i zapowiedź jej poluzowania.

Analitycy Societe Generale nie wykluczają, że wystąpienie wicepremiera i ministra gospodarki Jerzego Hausnera z SLD może oznaczać wzrost napięcia na tle polityki fiskalnej i zapowiedź jej poluzowania.

    "Spekulując nieco zaczynamy mieć obawy, ponieważ napięcia pomiędzy Hausnerem a SLD mogą sygnalizować rozwodnienie reform fiskalnych w jeszcze większym stopniu niż to się zakłada obecnie" - napisali analitycy SG w cotygodniowym komentarzu.

    O tym, czy Hausner wystąpi z rządu zadecyduje, ich zdaniem, wynik zakulisowych rozmów. Hausner jest w rządzie z nominacji SLD, która może zostać cofnięta.

    Uważają, że najważniejszym punktem odniesienia dla rynku jest minister finansów Mirosław Gronicki, a nie wicepremier Hausner, zaś odejście Gronickiego z rządu jest, ich zdaniem, mało prawdopodobne tak długo, jak Marek Belka jest premierem. Jednak, według SG, rząd nie jest aż tak jednomyślny w  poglądach, jak mogłoby się to wydawać w oparciu o powierzchowny ogląd.

    "Wykonanie planu Hausnera ostatnio przebiegało ospale, a sam plan będący rodzajem rozwiązania minimum może być wprowadzony tylko częściowo (...) Tymczasem bez dalszych reform polityka fiskalna pozostanie podatna na wahania gospodarczego cyklu, tak jak była w przeszłości" - napisali.

    "Tym samym, jeśli rynek ma rację i scenariusz powolnego wzrostu zmaterializuje się, to można sobie wyobrazić sytuację, w której od dawna oczekiwanej przez inwestorów redukcji stóp procentowych towarzyszyć będzie wyraźne pogorszenie kondycji fiskalnej" - dodali. 

Wicepremier Hausner zasygnalizował 1 lutego, że najprawdopodobniej zamknie firmowany przez niego pakiet reform fiskalnych do końca marca, i że do tego czasu będzie on zaaprobowany przez Sejm w 70 proc.

    W ocenie analityków CSFB, odpowiadałoby to oszczędnościom w wysokości 36 mld zł w okresie 2004-07, z czego większość przypadłaby na lata 2006-07, choć jak dotąd mniejszościowej koalicji udało się wypracować tylko 25 mld zł oszczędności.

Oryginalny plan Hausnera stawiał sobie za cel zmniejszenie deficytu fiskalnego o 1,5-2,0 proc. PKB w okresie 2004-07, do 2,6 proc. PKB w 2007 roku z 5,4 proc. przyjętych na 2004 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane