SG: nadal wierzymy w polskie banki

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 18-04-2001, 09:41

Sytuacja makroekonomiczna powinna wpłynąć na poprawę sytuacji polskich banków – uważają analitycy banku inwestycyjnego Societe Generale w najnowszym raporcie na temat sektora bankowego. Ich zdaniem tegoroczne obniżki stóp procentowych – w sumie o 200 punktów bazowych – dają nadzieję na większy wzrost PKB do końca 2001 r.

- Dalsze redukcje stóp, których oczekujemy, pozwolą gospodarce przyspieszyć. Pomocny będzie także impuls popytowy, który prawdopodobnie będzie następstwem oczekiwanego wzrostu płac realnych – czytamy w odtajnionym dzisiaj raporcie SG z 4 kwietnia.

Jednak w 2001 r. banki utracą część wpływów z tytułu rosnącej marży, które były wynikiem restrykcyjnej polityki monetarnej. Straty te powinny być jednak zrekompensowane wzrostem wpływów nie związanych z wysokością stóp procentowych.

Dodatkowo banki w 2001 r. będą redukować wydatki inwestycyjne. Analitycy SG oczekują, że wygasają tendencje do otwierania nowych oddziałów, rozwoju systemów informatycznych i restrukturyzacji zatrudnienia. To zaś powinno zaowocować spadkiem wartości stosunku kosztów do przychodów oraz wzrostem wskaźnika zwrotu z kapitałów (ROE).

- Radzimy koncentrować się na bankach, które mają zróżnicowane źródła przychodów, mniej uzależnione od wysokości stóp procentowych. Wśród naszych rekomendacji szczególnie polecamy Pekao ze względu na dużą masę krytyczną banku oraz WBK i PBK, które z kolei są podmiotami niemal bezkosztowych procesów konsolidacyjnych – czytamy w raporcie SG.

Jednocześnie analitycy banku zaznaczają, że polskie banki dają spory potencjał wzrostu. Wiąże się to z ogólnie niekorzystną koniunkturą na giełdach oraz negatywnym ostatnio stosunkiem inwestorów do spółek sektora IT.

Rekomendacje SG dla polskich banków znajdziesz tutaj.

Wiktor Krzyżanowski, w.krzyzanowski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG: nadal wierzymy w polskie banki