SG przewidział parytet fuzji PBK i BPH

Przemek Barankiewicz
08-06-2001, 13:55

W raporcie z 1 czerwca Societe Generale spekuluje o parytecie wymiany akcji w połączeniu PBK i BPH. Analitycy sugerowali współczynnik 2-2,2 akcje PBK za jedną akcję BPH. Nie pomylili się - 4 czerwca zarządy obu podmiotów zaaprobowały parytet 2:1.

Jednocześnie SG obniżyło rekomendację dla PBK z KUPUJ do TRZYMAJ. Powodem jest m.in. minimalna szansa na respektowanie interesów mniejszościowych akcjonariuszy. Hypovereinsbank\Bank Austria Creditanstalt ma 57 proc. głosów w spółce, a Skarb Państwa z 3,7 proc. kapitału poprze koncepcję połączenia. Do przegłosowania fuzji wystarczy zaś 2/3 głosów na WZA.

Pogarszająca się sytuacja wewnętrzna i rozczarowujące wyniki I kwartału sprawiły, że SG obniżył prognozy wyników na lata 2001-2002 średnio o 30 proc. dla PBK i 20 proc. dla BPH. Istnieje także ryzyko, że PBK nadal będzie „czyścił” aktywa przed fuzją. Wpłynęło to na ustalenie nowych cen docelowych: 118 zł dla PBK i 240 zł dla BPH.

Na otwarciu piątkowej sesji GPW wyceniała akcje obu banków odpowiednio na 96,7 i 197 zł.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SG przewidział parytet fuzji PBK i BPH