SGB: dobre wyniki za trzy kwartały

Ryszard Gromadzki
20-12-2001, 00:00

Spółdzielcza Grupa Bankowa z Poznania, którą tworzą zrzeszone Banki Spółdzielcze i Gospodarczy Bank Wielkopolski, konsekwentnie powiększa swój udział w rynku.

Po trzech kwartałach 2001 łączna suma bilansowa Spółdzielczej Grupy Bankowej wynosi 5,1 mld zł, suma funduszy podstawowych i uzupełniających 423 mln zł, zaś wypracowany zysk brutto za ten okres wynosi 87,7 mln zł.

W okresie ostatnich 12 miesięcy banki spółdzielcze zrzeszone SGB zwiększyły pozyskane depozyty o 28 proc., przy średniej dla wszystkich banków spółdzielczych 20,4 proc. W tym samym okresie udzieliły o 18 proc. więcej kredytów, przy średniej dla wszystkich banków spółdzielczych 19,2 proc. oraz sektora bankowego poniżej 9 proc. Również przyrost sumy funduszy własnych był znacznie wyższy niż w sektorze bankowym i wynosił 21 proc. wobec 16 proc. w sektorze. Wypracowany zysk netto za 9 miesięcy był wyższy o 20 proc. od zysku za analogiczny okres roku ubiegłego.

Ostatni miesiąc trzeciego kwartału potwierdził te tendencje. Banki spółdzielcze zrzeszone w SGB zwiększyły poziom depozytów o ponad 50 mln zł.

SGB to 106 banków spółdzielczych głównie z Wielkopolski oraz Pomorza Środkowego i Zachodniego. SGB posiada 556 placówek.

— Potwierdza się teza o zwiększaniu zaufania klientów do banków spółdzielczych. Obecnie wyposażenie BS-ów nie odbiega od standardów w bankach komercyjnych i oferują one podobny zakres usług — komentuje Zbigniew Górniak, dyrektor departamentu ekonomicznego GBW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SGB: dobre wyniki za trzy kwartały