SGI Baltis szuka gruntów

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Deweloper dzięki sprzedaży Komfortu jest w bardzo komfortowej sytuacji. Nie potrzebuje giełdy, by się rozwijać.

Deweloper dzięki sprzedaży Komfortu jest w bardzo komfortowej sytuacji. Nie potrzebuje giełdy, by się rozwijać.

Sprzedaż sieci sklepów z wykładzinami Komfort na początku 2007 r. była doskonałym posunięciem. Transakcja z Enterprise Investors opiewała na 250 mln zł i gdy inni deweloperzy zaciągali kredyty na potęgę. SGI Baltis miał pieniądze na zakupy. To postawiło go w bardzo komfortowej sytuacji.

— Kupowanie gruntów za gotówkę i budowa przy zaangażowaniu banku na poziomie 80 proc. to optymalne rozwiązanie biznesowe — mówi Grzegorz Kawecki, wiceprezes SGI Baltis.

Spółka ma bank ziemi pozwalający na trzy lata pracy i dalej rozgląda się za ciekawymi gruntami.

— Chcemy kupować nieruchomości nadające się zarówno pod budownictwo mieszkaniowe, jak i komercyjne. Jest trochę okazji: ceny na rynku się unormowały — informuje Grzegorz Kawecki.

Spółka chce trzymać się miast, w których już działa (Szczecin, Międzyzdroje, Gorzów Wlkp., Słupsk, Poznań, Łódź, Płock i Warszawa). Prowadzi inwestycje o łącznej powierzchni użytkowej około 150 tys. mkw. 80 proc. z nich to mieszkania, reszta komercja.

— Nie mogę narzekać na rynek mieszkaniowy. Sprzedajemy teraz średnio jeden lokal dziennie. To dobry wynik — mówi Grzegorz Kawecki.

Spółka rozpocznie w tym roku inwestycje o wartości około 400 mln zł. Wśród nich znajdą się m.in. biurowce w Warszawie, Płocku i Szczecinie — każdy o powierzchni 10 tys. mkw. SGI Baltis przymierza się też do rozpoczęcia inwestycji apartamentowi-hotelowej w Szczecinie na brzegu Odry. Chce oddać hotel w zarządzanie międzynarodowej sieci.

— Rozmawiamy na ten temat z dwoma operatorami międzynarodowych marek, które są zainteresowane obiektem cztero lub pięciogwiazdkowym w tym miejscu — przyznaje Grzegorz Kawecki.

Obiekty biurowo-mieszkaniowo-hotelowe miałyby też powstać w Płocku. W sprawie tej inwestycji też toczą się rozmowy z międzynarodowym operatorem hotelowym.

SGI Baltis rozważał kiedyś debiut giełdowy. Nie pogrzebał tego pomysłu, ale nie spieszy mu się.

— Myślę, że wprowadzimy spółkę na GPW w perspektywie pięciu lat. Może to będzie dobry moment na tego typu działania — dodał Grzegorz Kawecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SGI Baltis szuka gruntów