Shell: szczyt popytu na ropę możliwy już za 5 lat

- Popyt na ropę osiągnie szczyt jeszcze przed szczytem podaży – powiedział Simon Henry, dyrektor finansowy Royal Dutch Shell.

Drugi na świecie pod względem wartości rynkowej koncern naftowy oczekuje, że popyt na ropę osiągnie historyczne maksimum najwcześniej już za 5 lat. 

Zobacz więcej

ropa fot. Bloomberg

- Ten szczyt nastąpi gdzieś w okresie od 5 do 15 najbliższych lat i będzie skutkiem rosnącej efektywności i zastępowania innymi źródłami energii – powiedział Henry.

World Energy Council prognozuje, że szczyt konsumpcji ropy nastąpi w 2030 roku jeśli źródła odnawialne i technologie pozwalające na odejście od ropy będą nadal szybko się rozwijać.

Shell przekonuje, że utrzyma się „w grze” przez wiele kolejnych dekad, bo bardziej skupia się na gazie i rozwoju biznesu nowej energii, w ramach którego pracuje nad biopaliwami i wodorem. 

- Nawet jeśli popyt na ropę spadnie, to co ją zastąpi będzie w produktach, które będziemy dostarczać w ten czy inny sposób, więc powinniśmy być jednym z większych graczy branży energii w latach 50 obecnego wieku – powiedział Henry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Shell: szczyt popytu na ropę możliwy już za 5 lat