Sheng: Chinom grożą duże straty jeśli zacieśnią politykę

opublikowano: 17-03-2021, 09:32

Jeśli Chiny będą próbować hamować bańki spekulacyjne przez zacieśnienie polityki monetarnej, grożą im duże straty gospodarcze, ostrzegł Sheng Songcheng, były szef działu statystyki i analizy w banku centralnym Chin.

Inwestorzy uważnie wypatrują sygnałów ewentualnego ograniczenia płynności przez bank centralny Chin. Obawy wzrosły po tym jak Guo Shuqing, szef regulatora sektora bankowego i przewodniczący komórki Partii Komunistycznej w Ludowym Banku Chin ostrzegł w marcu o niebezpieczeństwie wynikającym z baniek spekulacyjnych na świecie. Środowa wypowiedź Shenga jest kontrastem dla tego stanowiska.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Zacieśnianie polityki monetarnej nie może skutecznie zapobiec bańkom spekulacyjnym, ale może je przebić powodując duże straty gospodarcze – napisał w odpowiedzi na pytania Bloomberga.

Jego zdaniem lepsze są inne rozwiązania. Zwrócił uwagę na działania podjęte przez chińskie miasta, od podnoszenia kwot depozytów po ograniczenia możliwości zakupów, mające na celu ograniczać bańki rynku nieruchomości.

Sheng, obecnie profesor wyższej uczelni w Szanghaju, jest przeciwny zacieśnianiu polityki monetarnej w najbliższym czasie także z tego powodu, że wzrost inwestycji i konsumpcji w Chinach wciąż nie wrócił do poziomu sprzed pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane