Shiller: Akcje są już niedowartościowane

MD
16-01-2009, 09:39

Ceny akcji spadły już poniżej wartości godziwej, twierdzi Robert Shiller, ekonomista z Uniwersytetu Yale. –  Zdarzyło się to po raz pierwszy od 17 lat – dodał.

Shiller jest znany głównie z powodu stworzenia indeksu cen nieruchomości, który nosi w części jego imię. Twierdzi, że akcje są niedowartościowane po ostatniej aktualizacji serii danych dotyczących S&P500. Pokazała ona, że wskaźnik cena/zysk w perspektywie 10-letniej spadł do 15 i znajduje się lekko poniżej długoterminowej średniej. Shiller uważa iż może to oznaczać, że w okresie kilku kolejnych dekad S&P500 może osiągać średnio 6-7 proc. wzrost w perspektywie długoterminowej.  

Shiller nie jest jedynym, który uważa, że akcje są już niedowartościowane. 78 proc. zarządzających funduszami, ankietowanych przez Northern Trust Global Advisors, jest tego samego zdania.

Shiller różni się jeśli chodzi o dominującą obecnie opinię, dotyczącą instrumentów pochodnych. Twierdzi, że powinny one być równie powszechne jak gotówka.

- Derywaty są narzędziem zarządzania ryzykiem takim samym jak ubezpieczenie – powiedział w wywiadzie dla Newsweeka. – Płacisz premię i jeśli określone wydarzenie nastąpi, dostajesz wypłatę – dodał. 

Przeciwnego zdania jest ekonomista Robert Kuttner. Twierdzi on, że część instrumentów powinna być zakazana, bo służą rynkowym „innowatorom” do „niekończącej się gry w kotka i myszkę” z regulatorem rynku.

- Czy świat stałby się gorszy a gospodarka mniej efektywna jeśli całe kategorie derywatów przestałyby istnieć? – pytał Kuttner.
MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Shiller: Akcje są już niedowartościowane