Czytasz dzięki

Shiller: cięcie stóp przez Fed zaniepokoiło rynek

opublikowano: 20-08-2019, 17:14

Noblista Robert Shiller uważa, że lipcowe cięcie stóp przez Fed uczyniło psychologiczną szkodę rynkom.

- Myślę, że jest problem wynikający z cięcia stóp, bo wywołuje ono alarmistyczne wrażenie – powiedział amerykański ekonomista w CNBC.

Zobacz więcej

Robert J. Shiller, fot. Bloomberg

Obawy dotyczące spowolnienia globalnej gospodarki były główną przyczyną obniżenia przez Fed w lipcu głównej stopy po raz pierwszy od kryzysu 2008 roku. 
Shiller uważa, że decyzja banku centralnego mogła wzmocnić na rynkach obawy recesji.

- Ważna jest narracja, którą rozpoczęli. Dlatego kiedy inwestorzy widzieli pierwsze od lat cięcie stóp, to fakt, że wyniosło 25 pkt. bazowych, nie miało dużego znaczenia. Ważniejsze było, że uruchomili nowy reżim i że martwią się recesją – powiedział ekonomista. 

Obawę zbliżającej się recesji wzmocniło niedawno odwrócenie krzywej rentowności obligacji 2- i 10-letnich USA. Wywołało to przecenę na rynkach akcji. W środę średnia Dow Jones traciła aż 800 pkt. Od tego czasu sytuacja się uspokoiła, a krzywa rentowności wróciła do normalności.  

Shiller powiedział, że decydenci z Fed są „wrażliwi” i „w ich myśleniu jest trochę behawioralnych finansów”.

- Muszą być świadomi, że ludzie przyglądają się newsom i reagują na nie bardziej niż na zmianę stóp o 25 pkt. bazowych – podkreślił.

Shiller przypomniał, że rynki były wystraszone kiedy Fed obciął stopy po kryzysie finansowym do 0,25-0,0 proc.

- Obniżenie ich i użycie słowa „zero” ustawiło nas w tej samej kategorii co Japonię podczas „Straconej Dekady” - powiedział. - Uważam, że nie powinni ciąć do zera. Powinni zostawić ją powyżej zera. Nie powinno się używać słowa na „Z”, bo straszy ludzi – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane