Shiller: Kryzys rynku nieruchomości może potrwać 10 lat

MD
opublikowano: 01-02-2009, 08:57

Kryzys amerykańskiego rynku nieruchomości może trwać jeszcze 10 lat, twierdzi Robert Shiller, ekonomista z Uniwersytetu Yale, znany jako współtwórca indeksu cen nieruchomości S&P/Case-Shiller. 

- Wciąż mamy do czynienia z rekordowym spadkiem cen – powiedział Shiller w wywiadzie dla niemieckiego dziennika finansowego Handelsblatt. – Jest całkiem prawdopodobne, że ceny spadną mocniej niż podczas globalnego kryzysu sprzed 80 lat. Kryzys na rynku nieruchomości może potrwać jeszcze 10 lat – dodał.

Shiller popiera plany stymulacji gospodarki podejmowane przez rządy na całym świecie. Ostrzega jednak, aby nie oczekiwać iż przyniosą one radykalną poprawę sytuacji. Podkreśla, że w obecnej sytuacji zaufanie jest równie ważne co gotówka, jeśli chodzi o wyprowadzenie gospodarki z zapaści.

- Kryzys jest przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym – powiedział.

Shiller opowiada się za stworzeniem “złego banku”, który przejąłby “toksyczne” aktywa od banków komercyjnych. Opowiada się także za ewentualną nacjonalizacją banków, jeśli okaże się to niezbędne. Przypomina, że kryzys kas oszczędnościowo-kredytowych z lat 80. został w znacznej mierze rozwiązany przez stworzenie „banku pomostowego”.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane