Shiller: milionom Amerykanów nadal grozi eksmisja

WST, Moneynews
opublikowano: 13-04-2012, 09:26

Miliony amerykańskich rodzin nadal stoją przed groźbą eksmisji, co kładzie się cieniem na ożywieniu gospodarczym, ocenia Robert Shiller, profesor uniwersytetu Yale.

Powodem są problemy z niepłaceniem rat kredytów hipotecznych - powiedział Shiller w wywiadzie dla CNBC. Dodaje, że to ogromna przeszkoda dla gospodarki, która nadal jest „w tyle” , a zatrudnienie jest ciągle zbyt niskie.

To nie są zbyt zachęcające symptomy. Mimo że wskaźniki bezrobocia idą w dół, tam gdzie potrzeba pracy jej nie ma i to jest bardzo przewlekły problem. Oddziałuje on na psychikę ludzi, którzy chcieliby spłacać kredyty, a nie mają z czego, bo nie ma dla nich pracy – wyjaśnia Shiller.

Shiller, który jest jednym z twórców indeksu cen nieruchomości S&P/Case-Shiller Home Price Index wskazuje przy tym, że wskaźnik spada już od 2006 r.

Trzeba pamiętać o tym zagrożeniu. Jeżeli ceny będą nadal spadać, to mogą spaść aż za bardzo, a to rodzi ogromne ryzyko także dla banków i kredytodawców hipotecznych, a w konsekwencji dla całej gospodarki – dodaje profesor.

Najnowszy odczyt wskaźnika S&P/Case-Shiller pokazał, że w styczniu ceny nieruchomości spadły odpowiednio o 3,9 i 3,8 proc. dla 10- i 20-największych amerykańskich metropolii w odniesieniu do analogicznego okresu 2011 r.

Sondaż przeprowadzony przez agencję Reuters wskazuje, że analitycy nie liczą na większe zmiany w całym 2012 r. i mają nadzieję na około 2 proc. wzrost w roku 2013.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Moneynews

Polecane