Shiller: rynek akcji może jeszcze wzrosnąć zanim ruszy w dół

opublikowano: 14-09-2018, 10:18

Choć amerykańskie rynki akcji są blisko rekordowych poziomów to mogą jeszcze iść w górę do nowych maksimów, uważa noblista Robert Shiller, znany ekspert w dziedzinie wyceny aktywów i baniek spekulacyjnych.

- Rynek akcji może iść  dużo wyżej zanim zacznie spadać – powiedział Shiller. – Jest wysoko wyceniany, ale może być jeszcze wyżej. Jest obecnie bardzo ryzykowny – dodał.

Zobacz więcej

Robert Shiller

Bloomberg

Głos Shillera, który w ubiegłym roku ostrzegał o przewartościowaniu rynku akcji, brzmi uspokajająco w porównaniu opiniami wygłaszanymi ostatnio przez innych ekspertów, m.in. z Goldman Sachs, JP Morgan Chase, ostrzegających przed możliwością spadków uruchomionych przez konflikt handlowy USA z Chinami.

Shiller koncentruje się bardziej na wsparciu gospodarki USA przez działania prezydenta Donalda Trumpa, które jego zdaniem mają największy wpływ na nastroje i siłę rynku. S&P500 wzrósł już o 9 proc. w tym roku, a całkowity roczny zwrot inwestorów może sięgnąć 14 proc.

- To ma coś wspólnego z naszym prezydentem, który jest wyjątkowo zorientowanym na biznes prezydentem i który chce deregulować i preferuje niższe podatki – powiedział Shiller. – To ma wpływ na rynek, ale wychodzi poza racjonalny, logiczny wpływ. Ma to coś wspólnego z naszym zwierzęcym instynktem. USA radzą sobie obecnie świetnie jeśli chodzi o siłę gospodarkę i rynek akcji. To wydaje się zbudowane wokół historii Trumpa w tym momencie – dodał. 

Amerykański ekonomista wskazuje, że choć wyceny wydają się skrajnie wysokie w długoterminowym ujęciu historycznym, to wciąż są niższe niż w okresie bańki dotkomów na przełomie wieków. Opracowany przez niego wskaźnik cena/zysk CAPE wynosi obecnie 33. W 2000 roku, krótko przed pęknięciem bańki spekulacyjnej, sięgał 44.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu