Shiller: To nie czas na bycie wstrzemięźliwym

MD
opublikowano: 28-01-2009, 19:02

825 mld USD, które planuje przeznaczyć na  stymulację wzrostu gospodarczego ekipa Baracka Obamy, to zdecydowanie za mało, twierdzi Robert Shiller, profesor ekonomii z Uniwersytetu Yale i główny ekonomista MacroMarkets, znany głównie jako współtwórca Case-Shiller Home Price Index.

Shiller twierdzi, że deklarowane przez nowego prezydenta 825 mld USD to za mało, aby powstrzymać zapaść gospodarczą. Znany ekonomista nie podał żadnej alternatywnej kwoty, podkreślił jedynie, że powinna ona być „znacząco wyższa” niż zapowiadana przez rząd.

Shiller ostrzega, że nawet jeśli plan Obamy zostanie wprowadzony szybko, nie będzie w stanie powstrzymać zapaści „ducha animalnego”, która następuje i staje się coraz głębsza.

Shiller z premedytacją użył terminu “duch animalny”, użytego przez Johna Maynarda Keynesa, który określał nim spontaniczność działań ludzkich opartych na zaufaniu wobec innych.

Shiller uważa, że rząd powinien bardziej zaangażować się w pożyczanie pieniędzy. Jego zdaniem, specjalna akcja pożyczkowa podjęta w tej sprawie przez Fed jest zbyt skromna. Shiller opowiada się także za utrzymaniem przez rząd przy życiu bankrutujących banków, ale za cenę przejęcia nad nimi kontroli i skłonienia do podtrzymania akcji kredytowej. 

- To nie są czasy na bycie wstrzemięźliwym – powiedział Shilller.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane