Shirai: BoJ się 'wystrzelał', czas na rząd premiera Abe

opublikowano: 02-11-2016, 08:30

Bank Japonii sygnalizuje, że rząd premiera Shinzo Abe potrzebuje zrobić zdecydowanie więcej niż dotychczas, aby pomóc w zrealizowaniu celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. i ożywić gospodarkę, twierdzi Sayuri Shirai, była członkini zarządu BOJ, cytowany przez agencje Bloomberg.

Stymulacje rządowe, wraz z wysoce akomodacyjnymi warunkami finansowymi, mogłyby wspierać wzrost gospodarki japońskiej w tempie, które może znajdować się powyżej jej potencjału do marca 2019 r., napisał bank centralny w swoim kwartalnym raporcie prognostycznym.

Zobacz więcej

Shinzo Abe, premier Japonii

Bloomberg

Komunikat banku centralnego ma wyraźny przekaz - zrobiliśmy już to co możliwe. Teraz wszystko zależy od rządu. Musi działać bardziej zdecydowanie – powiedziała Shirai, której kadencja w BoJ zakończyła się w marcu.

Profesor ekonomii na tokijskim Uniwersytecie Keio uważa, że Bank Japonii „wystrzelał się” już z amunicji i stworzył bardzo akomodacyjne środowisko i warunki. Jednak to na rządzie spoczywa obowiązek podjęcia działań mających na celu zwiększenie popytu i podkręcenie inflacji.

Shirai twierdzi, że bank centralny będzie utrzymywać dotychczasowe status quo w zakresie swojej polityki dopóki jen się nie wzmocni, albo dane  makro pogorszą się zdecydowanie.

Japoński rząd zatwierdził drugie uzupełnienie do budżetu, które obejmuje pakiet stymulacyjny o wartości 28 bln jenów (269 mld USD). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu