SIC: chiński PKB powinien wzrosnąć przynajmniej o 6,5 proc.

opublikowano: 12-12-2016, 11:39

Chiny powinny przyjąć na 2017 r. cel dla wzrostu gospodarczego na poziomie około 6,5 proc., mimo że jest bardzo prawdopodobne, że będą w stanie przekroczyć tę wartość, ocenia State Information Center, donosi Reuters.

SIC jest oficjalnym think tankiem związanym z Narodową Komisją Rozwoju i Reform, głównym organem planowania gospodarczego w Państwie Środka.

Rekomendacja SIC związana jest z zaplanowanym na grudzień spotkaniem czołowych chińskich przywódców odnośnie nakreślenie ram agendy gospodarczej i reform na 2017 r. podczas dorocznej Centralnej Konferencji Ekonomicznej. 

W 2017 r., działania gospodarcze w Chinach będą musiały być zintensyfikowane w celu złagodzenia głęboko zakorzenionych sprzeczności i problemów strukturalnych – napisali analitycy SIC wskazując przede wszystkim na rynek nieruchomości, kapitał społeczny i regionalne ryzyka finansowego, jako czynniki budzące największe obawy.

Chińska gospodarka wzrosła o 6,7 procent w III kwa. 2016 r., co sugeruje, że w całym roku może on osiągnąć poziom rzędu 6,5-7 proc., napędzanego przez wzrost wydatków rządowych, boom mieszkaniowy i rekordowe kredyty bankowe.

Jednak rosnące zadłużenie i obawy związane z bańką na rynku nieruchomości wywołały międzynarodową debatę i polemikę na temat tego, czy Chiny powinny tolerować wolniejszy wzrost w 2017 r., aby stworzyć więcej przestrzeni dla bolesnych reform mających na celu ograniczenie nadmiernego potencjału przemysłowego i zadłużenia.

Wcześniej Pekin zapowiadał, iż by sprostać podjętym celom i wyzwaniom, w tym podwojenia PKB i dochodu na mieszkańca z poziomu notowanego w 2010 r. wzrost gospodarczy musi wynosić co najmniej 6,5 proc. każdego roku do 2020 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu