Sieci są coraz chętniej używane w przedsiębiorstwach

Jan Kaliński
29-03-2006, 00:00

Zwiększa się ilość przetwarzanych w firmach danych. Ale coraz tańsza technologia SAN powoduje, że archiwizacja danych jest coraz prostsza.

Architektura połączeń sieci masowych ewoluowała przez lata. Od najprostszych połączeń typu punkt do punktu, przez system połączeń w pętli, aż do najwygodniejszej, najszybszej technologii SAN. Dotąd była ona dostępna głównie dla największych firm, wytwarzających ogromne ilości danych. Dziś zapotrzebowanie na to rozwiązanie jest coraz większe. Cena, dzięki zwiększonemu popytowi, a także dzięki tańszym technologiom budowy, maleje. Coraz więcej średniej wielkości firm wdraża takie rozwiązania.

— Sieci pamięci masowych SAN zadomowiły się na stałe w centrach danych i coraz częściej są wykorzystywane do mniejszych instalacji. Jeszcze do niedawna sieci pamięci masowych znajdowały zastosowanie wyłącznie w rozwiązaniach klasy Enterprise, głównie z uwagi na wysokie koszty. Obecnie dzięki standaryzacji, oraz obniżce cen rozwiązania te trafiają także do średnich przedsiębiorstw — twierdzi Arkadiusz Lewandowski, starszy inżynier systemów w firmie Symantec, zajmującej się oprócz tworzenia oprogramowania antywirusowego usługami zarządzania sieciami pamięci masowych.

Architektura systemów SAN, wykorzystująca przełączanie, umożliwia wykorzystanie wszystkich wolnych połączeń. Powoduje to zwiększenie wydajności pracy.

— Przy wybraniu architektury SAN upraszcza się proces przydziału i zarządzania zasobami pamięci masowych dla wielu serwerów. Dzięki takiemu podejściu, wdrożenie nowej aplikacji biznesowej, zwiększenie zasobów dla aplikacji już wykorzystywanej, jest szybkie i efektywne — mówi Jacek Browarski, menedżer w Hitachi Data Systems.

W jednym miejscu

Macierze SAN są najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba konsolidacji danych.

— W różnorodnych środowiskach, tam, gdzie potrzebne jest współdzielenie między wiele serwerów, macierze SAN z niższej półki znakomicie zastępują rozwiązania DAS (Direct Attached Storage), oferując jednak większe możliwości rozwoju — twierdzi Dominik Kitowski, inżynier systemowy z firmy Comtegra.

Takie rozwiązania docenią wszyscy, którzy planują rozbudowę infrastruktury. W przeciwieństwie do starszych technologii nie sprawia ona większych problemów.

— Centralizacja zasobów ułatwia także planowanie inwestycji związane z rozbudową infrastruktury oraz obniża całkowite koszty posiadania — potwierdza Jacek Browarski.

Jak dodaje Sebastian Łagun z firmy Softbank Serwis, wynika to przede wszystkim z obniżenia kosztów zarządzania, uniwersalności standardów i łatwości ich rozbudowy.

Wydajny dostęp

Gdy ilość zgromadzonych danych sięga kilku terabajtów, niezwykle ważny jest szybki dostęp do nich. Przejście do sieci SAN najczęściej rozwiązuje także problemy z wydajnością aplikacji przy dostępie do danych.

— Przy zastosowaniu sieci pamięci masowych i macierzy dyskowych poprawia się wydajność oraz wykorzystanie zasobów udostępnianych dla serwerów. Inteligentne macierze dyskowe wyposażone są w pamięć wewnętrzną cache oraz algorytmy wspierające jej stosowanie w celu optymalizacji wydajności dostępu do danych — zaznacza Jacek Browarski.

Wielodyskowa budowa macierzy ma także wpływ na szybkość komunikacji.

— Również dane w macierzach są umieszczane na większej liczbie dysków niż wewnątrz serwera, co znacznie poprawia szybkość dostępu do nich. Sieci SAN oparte są na protokole Fibre Channel, który jest zoptymalizowany do przesyłania dużych ilości danych blokowych z jak najmniejszymi opóźnieniami — dodaje Jacek Browarski.

Ciągłość i bezpieczeństwo

— Architektura SAN umożliwia konsolidację zasobów pamięci masowych i budowanie rozwiązań zapewniających ciągłość prowadzenia działalności — mówi Jacek Browarski.

Zgromadzenie danych na wielu dyskach ma ogromne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo przechowywanych danych.

— Sieci pamięci masowych zbudowane na bazie standardu Fibre Channel mają unikatową możliwość tworzenia instalacji rozległych, co powoduje, że można je zastosować w rozwiązaniach zabezpieczających przed katastrofami — twierdzi Arkadiusz Lewandowski.

Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności daje szanse na dalszy rozwój.

— Właściwość ta, w połączeniu z zapisaniem kopii danych na wielu dyskach, tworzy solidny fundament dla warstw wyższych rozwiązań informatycznych: baz danych, klastrów i aplikacji. Z technicznego punktu widzenia sieci pamięci masowych są komplementarnym składnikiem rozwiązań ochrony danych, z którego korzystają systemy powielania danych, klastry i systemy zarządzania kopiami zapasowymi — dodaje Arkadiusz Lewandowski.

Dzięki macierzom SAN jedno urządzenie może zastąpić wszystkie posiadane macierze DAS.

— Zmniejszy to koszty zarządzania. Tym bardziej że urządzenia takie cechują się wysoką wydajnością i niezawodnością. Nasi klienci, którzy zdecydowali się na migrację do takiej architektury odczuwają różnicę w kosztach zarządzania i działaniu samego rozwiązania — dodaje Dominik Kitowski.

Należy pamiętać, że budowa SAN i konsolidacja serwerów nie stanowią wartości same w sobie.

— Miarą efektywności tych rozwiązań — poza aspektem technicznym poprawnego działania — są możliwości określenia kosztów jednostkowych, umożliwienie fakturowania departamentów biznesowych za wykorzystane zasoby IT oraz stworzenie platformy komunikacyjnej między technicznym światem informatyki a rzeczywistością rynkową — podsumowuje Arkadiusz Lewandowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Sieci są coraz chętniej używane w przedsiębiorstwach