Siedem krajów nie wybuduje już elektrowni węglowych

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 24-09-2021, 17:39

Siedem krajów - Chile, Czarnogóra, Dania, Francja, Niemcy, Sri Lanka i Wielka Brytanii, podpisało zobowiązanie ONZ do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych.

Incjatywa No New Coal to najnowsza próba ułożenia w całość globalnego harmonogramu wycofywania się z wydobycia i eksploatacji najbardziej szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych. Deklaracja siedmiu krajów ma pomóc w zebraniu większej liczby podpisów w trakcie zaplanowanego na początek listopada szczytu klimatycznego COP26 w szkockim Glasgow.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres chce, aby porozumienie dotyczące otwierania nowych elektrowni węglowych zaczęło działać już od końca 2021 roku. Spalanie tego surowca w celu produkcji energii elektrycznej przyczynia się do około jednej trzeciej całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

„Odejście od węgla nie jest dzwonem pogrzebowym dla industrializacji, a szansą na zielone miejsca pracy” - skomentowała Damilola Ogunbiyi, dyrektor generalna wspieranej przez ONZ międzynarodowej organizacji Zrównoważona Energia dla Wszystkich (SEforALL).

W okresie poprzedzającym szczyt klimatyczny COP26 powstaje wiele podobnych inicjatyw. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone i Unia Europejska zainaugurowały projekt Global Metan Pledge. Jego sygnatariusze zobowiązują się do ograniczenia emisji metanu o 30 proc. w ciągu dekady. Wycofanie się z wydobycia ropy i gazu do 2050 roku zadeklarowały z kolei Dania i Kostaryka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane