Siedem lat więzienia dla polskiego biznesmena

Paryski sad skazał Jarosława K., współzałożyciela toruńskiej firmy Consus, na siedem lat więzienia „od zaraz” oraz milion euro kary.

Wyrok zapadł w głośnym procesie dotyczącym oszustw podatkowych na 283 mln EUR, związanych z obrotem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla na paryskiej giełdzie. Francuskie media nazywają to „oszustwem stulecia”.

Sąd, prawo
Zobacz więcej

Sąd, prawo

Fotolia

Na ławie oskarżonych zasiedli dwaj znani francuscy finansiści, Arnaud Mimran i Marco Mouly. Obaj usłyszeli w czwartek wyrok mówiący o ośmiu latach więzienia i milionie euro kary. Jarosław K. dostał tylko o rok mniej, a kare taką samą. Ponadto ukarani muszą zwrócić państwu zaległy podatek wraz z odsetkami.

Jarosław K. znany jest w Polsce jako współzałożyciel toruńskiego Consusa, specjalizującego się w obrocie uprawnieniami do emisji CO2 na rynkach zagranicznych.

Od firmy Consus otrzymaliśmy następujące oświadczenie:

"Wyrok zasądzony dla Prezesa Consus France stwarza niebezpieczny precedens dla całego sektora finansowego w UE, ponieważ otwiera drogę do pociągania traderów i maklerów do odpowiedzialności za czyny podejmowane przez klientów. Taki werdykt francuskiego wymiaru sprawiedliwości uderza w podwaliny systemu funkcjonowania rynków finansowych, czyniąc traderów odpowiedzialnymi za działania klientów, złe regulacje określające zasady funkcjonowania rynku i brak wystarczającego nadzoru. Prezes Consus France będzie odwoływać się od wyroku sądu pierwszej instancji, broniąc swojego dobrego imienia zarówno we Francji, jak i przed europejskimi trybunałami".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Siedem lat więzienia dla polskiego biznesmena