Siedem lat więzienia dla polskiego biznesmena

Paryski sad skazał Jarosława K., współzałożyciela toruńskiej firmy Consus, na siedem lat więzienia „od zaraz” oraz milion euro kary.

Wyrok zapadł w głośnym procesie dotyczącym oszustw podatkowych na 283 mln EUR, związanych z obrotem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla na paryskiej giełdzie. Francuskie media nazywają to „oszustwem stulecia”.

Fotolia

Na ławie oskarżonych zasiedli dwaj znani francuscy finansiści, Arnaud Mimran i Marco Mouly. Obaj usłyszeli w czwartek wyrok mówiący o ośmiu latach więzienia i milionie euro kary. Jarosław K. dostał tylko o rok mniej, a kare taką samą. Ponadto ukarani muszą zwrócić państwu zaległy podatek wraz z odsetkami.

Jarosław K. znany jest w Polsce jako współzałożyciel toruńskiego Consusa, specjalizującego się w obrocie uprawnieniami do emisji CO2 na rynkach zagranicznych.

Od firmy Consus otrzymaliśmy następujące oświadczenie:

"Wyrok zasądzony dla Prezesa Consus France stwarza niebezpieczny precedens dla całego sektora finansowego w UE, ponieważ otwiera drogę do pociągania traderów i maklerów do odpowiedzialności za czyny podejmowane przez klientów. Taki werdykt francuskiego wymiaru sprawiedliwości uderza w podwaliny systemu funkcjonowania rynków finansowych, czyniąc traderów odpowiedzialnymi za działania klientów, złe regulacje określające zasady funkcjonowania rynku i brak wystarczającego nadzoru. Prezes Consus France będzie odwoływać się od wyroku sądu pierwszej instancji, broniąc swojego dobrego imienia zarówno we Francji, jak i przed europejskimi trybunałami".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane