Siedem ponadczasowych reguł inwestowania

opublikowano: 07-06-2017, 18:26
aktualizacja: 07-06-2017, 18:27

Zasady, od których inwestorzy nigdy nie powinni odstępować, zebrał Lance Roberts, główny strateg i ekonomista firmy doradczej Clarity Financial.

Zobacz więcej

Traderzy. Fot. Bloomberg.

Na rynkach akcji hossy następują naprzemiennie z bessami, czasami indeksy miesiącami tkwią w marazmie, a w innych okresach silne trendy w krótkim czasie zupełnie przewartościowują wyceny spółek. Jest jednak na rynku coś niezmiennego, a tym czymś są zasady, których inwestorzy powinni ściśle przestrzegać, aby w długim terminie móc cieszyć się przyrostem kapitału. Reguły, które przetrwały próbę czasu, zebrał w komentarzu opublikowanym na łamach portalu MarketWatch Lance Roberts, główny strateg i ekonomista firmy doradczej Clarity Financial. Oto one.

1.    Najpierw sprzedaj przegranych, a zwycięzcom pozwól zarabiać
Większość inwestorów sprzedaje spółki, na których zarobiła, a przetrzymuje te, które przyniosły jej stratę, w nadziei na jej odrobienie. Jednak to prosta droga do porażki, bo portfel pozbawiony swoich lokomotyw przestanie przynosić zyski.

2.    Kupuj tanio, sprzedawaj drogo
Niedoświadczeni inwestorzy często kupują akcje przewartościowanych spółek, które obiecują w przyszłości wielkie zyski. Jednak szukanie wymówek, dlaczego i tym razem się przepłaciło za akcje, to niewłaściwa droga. Lepiej skupić się na rozsądnie wycenianych spółkach.

3.    Tym razem nie będzie inaczej
Inwestorzy zwykle nie potrafią wyciągać wniosków z przeszłości. Choć historia finansów jest pełna okresów euforii i późniejszych krachów, cały czas znajdują się chętni do pompowania nowych baniek spekulacyjnych. Łudzą się, że tym razem będzie inaczej i bańka nie pęknie.

4.    Bądź cierpliwy
W inwestowaniu pośpiech jest złym doradcą. Jeśli nie widzimy ciekawych okazji, lepiej powiedzieć „pas”. Inwestując na siłę łatwo wpaść w kłopoty.

5.    Nie oglądaj telewizji
Na dobrą inwestycję trudno natrafić, oglądając telewizję. Pojawiają się tam komentarze bieżących wydarzeń, a to ostatnia rzecz, na której należałoby oprzeć swoje decyzje inwestycyjne. Znacznie lepszym pomysłem jest bazowanie na własnej analizie i niezwracanie uwagi na krótkoterminowe wahania notowań.

6.    Wyższe ryzyko nie oznacza wyższych zysków
Branie na siebie większego ryzyka nie musi oznaczać szans na większy zarobek, zawsze oznacza za to większe szanse na znaczną stratę kapitału, a nawet bankructwo. Dlatego lepiej inwestować zachowawczo i pozwolić, by czas pomnażał wartość zainwestowanego kapitału.

7.    Podążaj wbrew tłumowi
Większość często ma rację w czasie trwania hossy, jednak w momencie zbliżania się ważniejszych punktów zwrotnych częściej się myli. Zatem gdy zauważymy, że wszyscy myślą tak samo, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy