Siedlce inwestują pod EURO 2012

Anna Pronińska
opublikowano: 05-10-2009, 11:44

Ośrodek sportu, potem hala widowiskowa i aquapark. Siedlce chcą ugościć jedną z drużyn piłkarskich.

Zobacz więcej

Dla samorządowców w Siedlcach EURO 2012 to szansa na rozwój.

Do końca I kwartału 2011 r. ma powstać regionalny ośrodek sportu, rekreacji, rehabilitacji i turystyki — tak wynika z ogłoszenia przetargowego Agencji Rozwoju Miasta Siedlce (ARM). Będzie to tylko pierwszy etap zakrojonych na większą skalę inwestycji.
— W przyszłości planujemy wybudowanie centrum sportowo-turystycznego, w którym znajdzie się również hala widowiskowa, aquapark i hotel. Całość ma kosztować od 5,5 do 20 mln EUR (21-85 mln zł) — mówi Mirosław Pawłowski, prezes ARM Siedlce.
Pierwszy etap inwestycji będzie finansowany kredytem bankowym. Agencja liczy na dofinansowanie unijne na ten lub kolejne projekty.
— Wraz z ponad 40 innymi miastami i miejscowościami uczestniczymy w projekcie UEFA tzw. centrów pobytowych. Chcemy przyjąć jedną z 16 reprezentacji uczestników Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 r. Dlatego startujemy z pierwszą inwestycją budowy dwóch boisk treningowych i boiska głównego oraz trybuny na ponad 3 tys. osób — dodaje Mirosław Pawłowski.
O udział w projekcie UEFA walczą m.in. Otwock, Ciechanów, Ostróda i Lubin. W centrach piłkarze mają spędzać czas między meczami. Oprócz infrastruktury sportowej UEFA wymaga, by miasto dysponowało bazą hotelową i lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od centrum pobytowego.
— W pobliżu Siedlec jest lotnisko wojskowe w Mińsku Mazowieckim. Na czas rozgrywek piłkarskich ma być udostępnione samolotom cywilnym. Liczymy również na budowę obwodnicy Mińska, która znacznie poprawi warunki dojazdu do Warszawy — mówi prezes ARM Siedlce.
Początkowo samorząd Siedlec rozważał realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak zrezygnował z tego pomysłu.
— Obiekty sportowe nie są zbyt dobrze postrzeganym biznesem ze względu na długi termin zwrotu nakładów — tłumaczy Mirosław Pawłowski.
Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Siedlce inwestują pod EURO 2012