Siegel: Fed prawdopodobnie zmniejszy liczbę podwyżek stóp w 2019 r.

opublikowano: 21-11-2018, 17:08

Jeremy Siegel, profesor finansów z Wharton School spodziewa się mniejszej liczby podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku niż jest to oczekiwane.

- Rynek jest wyraźnie zmartwiony perspektywą nadmiernego zacieśnienia polityki przez Fed – powiedział Siegel w CNBC. - Spodziewam się, że przewodniczący Powell  albo to powie, albo zasygnalizuje na następnym posiedzeniu FOMC, że Fed znacząco spowolni tempo podwyżek stóp w 2019 roku – dodał. 

Zobacz więcej

Jeremy Siegel, fot. Bloomberg

Fed sygnalizował, że w przyszłym roku będą trzy podwyżki stóp. W tym roku spodziewana jest jeszcze jedna, w grudniu.

Siegel odrzucił sugestie, że amerykańskiej gospodarce grozi niedługo recesja. Jego zdaniem, ostatnie spadki na rynkach akcji miały inną przyczynę.

- Rynek pokazuje, że tempo podwyżek stóp jest trochę za duże – powiedział. - Nie jest dość mocny, aby przyjąć 3,5 proc. stopy funduszy lub więcej w przyszłym roku – dodał.

Siegel nie jest odosobniony w swoim poglądzie. Z ostatniego sondażu Reutersa wynika, że większość ekonomistów spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu stóp w przyszłym roku. W badaniu CNBC Global CFO Council 45,9 proc. dyrektorów finansowych spodziewało się dwóch podwyżek stóp w przyszłym roku, a 40,5 proc. trzech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu