Siegel: w USA potrzebna jeszcze jedna obniżka stóp

opublikowano: 19-09-2019, 07:09

Jeśli Fed nie dokona jeszcze jednej obniżki stóp w tym roku jest duże ryzyko znaczącego spowolnienia gospodarki USA, ostrzega Jeremy Siegel, profesor Wharton School.

W środę Fed obniżył główną stopę o 25 pkt. bazowych, ale towarzyszące decyzji informacje sugerowały, że może być to ostatnie cięcie w tym roku, co rozczarowało inwestorów.

Siegel jest za dalszą obniżką głównej stopy, bo jest ona wciąż wyższa niż rentowność obligacji 10-letnich.

- Stopa funduszy i obligacji 10-letnich są wciąż odwrócone – powiedział. – Powinniśmy obniżyć stopę funduszy co najmniej o 25 pkt. bazowych, bo musimy przywrócić normalność krzywej rentowności – dodał.

Fed był podzielony podejmując decyzję o obniżce stóp. Troje szefów regionalnych Fed jej nie poparło. Szef Fed w St. Louis uznał, że cięcie było zbyt słabe i powinno wynosić 50 pkt. bazowych. Podział dotyczy także dalszych działań w tym roku.

Siegel nie obawia się recesji w USA. Uważa jednak, że może dojść do znaczącego spowolnienia. Wskazał na giganta logistyki FedEx, który w swoich najnowszych prognozach pesymistycznie ocenia perspektywy globalnej gospodarki. Siegel uważa, że aby uniknąć hamowania wzrostu w USA bank centralny powinien obniżyć stopę jeszcze raz w tym roku nawet pomimo „przyzwoitych” danych makro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane