Siemens liczy na umowę z Daimlerem

Bartłomiej Mayer
opublikowano: 02-03-2017, 22:00

Technologiczny koncern ma nadzieję na zdobycie kontraktu na projekt i budowę linii w fabryce, która powstanie w Jaworze.

Firma Siemens we wrześniu oddała do użytku linię produkcyjną w zakładach Volkswagena we Wrześni i chce starać się o kolejny wielki kontrakt w Polsce.

— Interesujemy się najważniejszymi inwestycjami w Polsce, ponieważ uważamy, że moglibyśmy być partnerem przy ich realizacji. Jedną z nich jest budowa fabryki Daimlera w Jaworze — mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu branż przemysłowych w Siemensie w Polsce.

W październiku zeszłego roku wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał z przedstawicielami producenta mercedesów umowę, zgodnie z którą ma on postawić w Polsce zakład produkujący silniki benzynowe i wysokoprężne do aut tej marki wszelkich klas — od A do luksusowej S. Byłby to 29. zakład produkcyjny Daimlera na świecie, ale w Polsce pierwszy. Koncern planuje zainwestować w fabrykę około 500 mln EUR.

Według naszych informacji, kontrahentów, którzy zajmą się budową fabryki, zacznie szukać za kilka miesięcy, a wyboru firmy, którą zaprojektuje i postawi linię produkcyjną, spodziewać się można jesienią.

— Pod względem złożoności projektu będzie to podobne przedsięwzięcie, jak to we Wrześni — uważa Cezary Mychlewicz. Budowa czwartej już fabryki Volkswagena w Polsce kosztowała około 800 mln EUR. Samo zaprojektowanie i zamontowanie linii produkcyjnej pochłonęło około 40 mln EUR. Produkcja samochodów dostawczych VW crafter rozpoczęła się tu jesienią ubiegłego roku.

Za kilka tygodni zakład ma osiągnąć docelową wydajność 125 aut na ośmiogodzinną zmianę (obecnie jest to nieco ponad 100). Powstawać tu będzie crafter w ponad 50 typach (na razie fabryka nie produkuje jeszcze najdłuższych modeli typu L5, ich montaż ruszy we wrześniu). To jedyna fabryka Volkswagena, w której wytwarzany jest ten model. Co roku z taśm ma zjeżdżać 56 tys. aut. Zakład we Wrześni będzie zatrudniał docelowo 3 tys. pracowników. Obecnie jest ich już ponad 2 tys. W fabryce silników do mercedesów w Jaworze zatrudnienie ma znaleźć kilkaset osób. [BAM]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu