Siemens wierzy w Polskę

Małgorzata Grzegorczyk
31-07-2009, 00:00

Siemens jak Polska — wyjdzie z kryzysu obronną ręką — uważa szef niemieckiego koncernu.

Peter Loescher typuje najbardziej perspektywiczne branże

Siemens jak Polska — wyjdzie z kryzysu obronną ręką — uważa szef niemieckiego koncernu.

Gdy na początku roku spytaliśmy ekspertów, które sektory będą się rozwijać mimo światowego kryzysu, bez wahania wymieniali energetykę, szczególnie "zieloną". Równie pewny tego, że świat inwestuje w ekologię, jest Peter Loescher, prezes koncernu Siemens AG, jeden z dwunastu najlepszych menadżerów 2008 r. w rankingu magazynu "BusinessWeek".

— Oprócz sektora Healthcare [aparatura medyczna — przyp. red.], właśnie nasz sektor energetyczny rozwija się, i to mimo kryzysu. Na całym świecie zapotrzebowanie na energię i rozwiązania medyczne będzie rosło. Podobnie z technologiami, które pozwalają chronić środowisko. W tym momencie sprzedaż takich ekologicznych produktów to 19 mld EUR, czyli 25 proc. naszej całkowitej sprzedaży. W 2011 r. będzie to już 25 mld EUR — mówi Peter Loescher.

Jego zdaniem, kryzys, to właśnie szansa dla "zielonych" rozwiązań Siemensa.

— W ostatnich miesiącach rządy na całym świecie ogłosiły programy mające na celu stymulację gospodarki wartości około 2 bln EUR. W ciągu najbliższych trzech lat spodziewamy się w związku z tymi programami zamówień wartości 15 mld EUR. 40 proc. z nich będzie związanych z ekologicznymi programami infrastrukturalnymi — twierdzi prezes Siemensa.

Zielono im

Nad Wisłą główne szanse upatruje w sektorze energii, techniki medycznej, kolei, infrastruktury (systemy wodno-kanalizacyjne), systemów kierowania ruchem, ale również automatyki.

— W Polsce istnieją ogromne potrzeby modernizacji i inwestycji w różnych sektorach przemysłu i infrastruktury. Nie zawsze konieczność inwestycji w fabrykach przekłada się na popyt. Powodem jest brak funduszy. Wiele polskich elektrowni wymaga modernizacji lub co najmniej unowocześnienia, a przemysł energetyczny powinien w coraz większym stopniu przestawiać się na alternatywne źródła energii — uważa Peter Loescher.

Aby jednak zielona energia mogła się w Polsce rozwijać, konieczne są zmiany.

— Główną przeszkodą jest dziś polskie prawo — w wielu przypadkach niespójne i niejasne, co nie zachęca inwestorów, szczególnie małych i średnich — ocenia prezes Siemensa.

Są wyjątki

Ale ogólną sytuację w Polsce ocenia on bardzo dobrze.

— To naprawdę imponujące, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które okazały się wystarczająco mocne, by stawić czoła kryzysowi. Lepiej wygląda też przyszłość. Rosną szanse Polski na przezwyciężenie światowej recesji. Są powody, by mieć nadzieję, że stanie się to w tym roku, a w przyszłym wasz kraj zanotuje wzrost — twierdzi Peter Loescher.

Siemens też może okazać się wyjątkowo odporny na kryzys.

— Po bardzo dobrym pierwszym kwartale mieliśmy solidny drugi kwartał. Nowe zamówienia spadły rok do roku, ale drugi kwartał 2008 r. był jednym z najlepszych w całej 160-letniej historii firmy. Natomiast nie obserwujemy znaczących rezygnacji z zamówień. Wierzymy, że wypracujemy lepszy zysk operacyjny niż rok temu, gdy był on rekordowy — podkreśla Peter Loescher.

Podtrzymał te prognozy także wczoraj, po ogłoszeniu wyników z trzeciego kwartału. Wartość zamówień spadła o 28 proc. Jednak sektor Energy oferujący wszystko, co niezbędne do produkcji i przesyłu energii, zwiększył zysk operacyjny o 40 proc.

W 2008 r. firma rozpoczęła program redukcji zatrudnienia o 17 tys. pracowników na całym świecie. Chodzi głównie o osoby związane z administracją. Program potrwa do końca roku finansowego 2010. Redukcje odbyły się głównie w Niemczech, USA, Czechach, Austrii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo firma zwolni 1,4 pracowników, a 19 tys. osób będzie pracować w skróconym czasie.

Peter Loescher jest pierwszym prezesem Siemensa wybranym spoza kadry firmy. Wcześniej był związany z przemysłem farmaceutycznym. Jest także pierwszym obcokrajowcem na tym stanowisku (to Austriak). Na czele koncernu stanął w lipcu 2007 r., gdy Siemens borykał się ze skandalem korupcyjnym.

Siemens AG jest światowym koncernem branż elektronicznej i elektrycznej, oferującym produkty i rozwiązania dla energetyki, przemysłu, ochrony zdrowia, infrastruktury publicznej oraz rozwiązania informatyczne dla biznesu. Zatrudnia na całym świecie 420 tys. osób. W roku finansowym 2008 przychody wyniosły 77,3 mld EUR (ponad 320 mld zł) a zysk netto 5,9 mld EUR (blisko 25 mld zł).

W Polsce Siemens to grupa 20 firm produkcyjnych, handlowych i usługowych zatrudniająca 2,3 tys. osób. W roku finansowym 2007/8 Siemens zanotował w Polsce przychody wysokości 1,06 mld zł (rok wcześniej 1,05 mld zł). Zysk netto wyniósł ponad 103 mln zł (wobec 50 mln zł). Wartość zamówień wzrosła o ponad 538 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Siemens wierzy w Polskę