Sierpień ostudził produkcję i ceny

Reuters
opublikowano: 20-09-2006, 00:00

W sierpniu produkcja przemysłowa i ceny produkcji rosły w tempie nieco mniejszym, niż przewidywali analitycy, dając do ręki argumenty tym, którzy sądzą, że z podwyżkami stóp Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może jeszcze się wstrzymać. GUS poinformował, że produkcja przemysłu wzrosła o 12,5 proc., licząc rok do roku, wobec 14,3 proc. w lipcu i 14,7 proc. oczekiwanych przez analityków Ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 3,4 proc., licząc rok do roku, wobec 3,5 proc. w lipcu. Analitycy oczekiwali 3,5 proc. Dane te potwierdzają presję inflacyjną, ale nie dają nowych argumentów jastrzębiemu skrzydłu RPP.

— Te dane są słabsze od oczekiwanych i powinny ograniczyć spekulacje dotyczące natychmiastowej podwyżki stóp. Dane wciąż jednak pokazują dynamiczny wzrost gospodarczy — ocenia Lars Christensen, analityk Danske Bank.

Ceny obligacji poszły w górę, co ekonomiści tłumaczą spadkiem oczekiwań, że stopy pójdą do góry szybciej, ale ruch był nieznaczny. Rynek walutowy nie zareagował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu