Sierpniowy deficyt na rach. obr. bież. 1,223 mld euro

Lesław Kretowicz (ISB)
opublikowano: 13-10-2008, 13:25

Deficyt na rachunku obrotów bieżących w  lipcu praktycznie nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, uważają analitycy. Według nich, wyniósł on 1,223 mld euro.

Dziesięciu ekonomistów uwzględnionych w ankiecie agencji ISB przewiduje, że deficyt C/A wyniósł w sierpniu średnio 1.223 mln euro wobec 1.222 mln euro w lipcu. Jednak rozbieżności w ich prognozach są znaczne i wahają się od 850 mln euro do 1.540 mln euro.

"W sierpniu oczekujemy nieznacznego spadku deficytu na rachunku obrotów bieżących do 1,158 mld euro, a zakresie handlu zagranicznego oczekujemy spadku deficytu do 1,o mld euro, przy co prawda silniejszym spadku rocznej dynamiki eksportu wobec importu. To wynik utrzymującego się słabego popytu zagranicznego i efekt liczby dni roboczych" - powiedziała analityk banku PKO BP, Aleksandra Świątkowska.

Ekonomistka dodała, że wyraźnego spadku wartości deficytu należy natomiast oczekiwać na bazie prognozowanego wyraźnie lepszego wyniku w transferach bieżących oraz dochodach w efekcie niższego odpływu w zakresie dywidend, po rekordowo wysokiej wartości wypłat dywidend w czerwcu.

"Przy założeniu powyższych danych oraz prognoz dwunastomiesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB powinien utrzymać się na czerwcowym poziomie 4,5%" - podsumowała Świątkowska.

NBP poda dane o bilansie płatniczym za sierpień w poniedziałek, 13 października, o godz. 14:00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz (ISB)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sierpniowy deficyt na rach. obr. bież. 1,223 mld euro